Audi A1 Sportback 1.4 TFSI Ambition

Nejprve vám čelist klesne po zjištění výkonu motoru malého audi, po pohledu do ceníku ji ale budete nejspíše hledat kdesi pod stolem.

Začněme tedy několika čísly. Motor 1.4 TFSI má výkon 136 kW a základní cena s ním je stanovena na 628 400 Kč, odvažte se a dostanete se k jednomu milionu. A to za auto, které je menší než Volkswagen Polo, se kterým sdílí podvozkovou platformu. Audi A1 nikdy nebylo z levného kraje. Výrobce vám teď alespoň nabídne dva páry dveří místo jednoho a v základní výbavě je klimatizace (pravda manuální). Zvýšená praktičnost tímhle ale v podstatě končí, vzadu se dva dospělí pasažéři nebudou cítit nejlépe a objem zavazadlového prostoru je stejný: 0,270 m³. Mohl by navíc být o něco širší a vyšší.

 Automobily Audi A1 Sportback 1.4 TFSI Ambition
Interiér je tradičně výborně zpracován, působí možná ale až moc usedle.

A1 nekontruje ani výrazným designem s retroaureolou, vzhledem k unifikaci tvarů prostě zepředu vypadá jako malá A6 nebo A4. Pomocníkem může být paket S line (32 230 Kč), který přidává třeba speciálně aerodynamicky řešené nárazníky. I vzhledem k výkonu motoru, který „audinku“ posouvá do teritoria malých hot-hatchů, je ideálním doplňkem.

 Automobily Audi A1 Sportback 1.4 TFSI Ambition
Na nákupy bude nutné jezdit častěji. Zavazadelník v krátké zádi je totiž poměrně nízký a úzký.

Agregát 1.4 TFSI přeplňovaný turbodmychadlem i kompresorem by si bez problému poradil s vozy o dvě třídy většími. U A1 je ale točivého momentu (250 Nm) až moc. Nechybí jí sice elektronická uzávěrka diferenciálu, ostré přidání plynu ale má za následek hrabání předních kol a tahání za volant. V zatáčce také musíte být s pravým pedálem opatrní, jinak hrozí setkání s nejbližším stromem nebo (v lepším případě) zásah ESP. I díky tomu je ale na okreskách s šedivým prémiovým supermini zábava.

 Automobily Audi A1 Sportback 1.4 TFSI Ambition
V zatáčkách je audi jisté, jen dejte pozor na plynový pedál.

Oceňujeme také dobré řízení se solidní zpětnou vazbou. Se sportovním podvozkem (součást paketu S line) se auto v zatáčkách nenaklání, ale není ani zrovna komfortní.
Po adrenalinové projížďce vás může uklidnit jisté chování na dálnici. Znejistíte ale u čerpací stanice, protože A1 si za své výkony žádá Natural 98. Na 100 km ho spotřebuje asi 9,0 litru a nádrž má objem pouhých 45 litrů.

Úhlavní konkurence? Mini Club-man Cooper S stojí 635 000 Kč, problémem je ale hlavně příbuzný VW Polo GTI, pokud oželíte 4 kW, vystačí vám na něj 484 700 Kč.

Cena
A1 Sportback 1.4 TFSI Ambition: 628 400 Kč
Testovaný vůz: 839 203 Kč

 Automobily Audi A1 Sportback 1.4 TFSI Ambition
Vzadu není místa na rozdávání. Strop je nízko a hlava velice blízko C-sloupku.


 

Vydáno: 07. 07. 2012

Autor: Martin Přibyl (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Audi A1 bazar