Audi A3 2.0 TDI Ambition: Technická revoluce

Ačkoli se vám to při pohledu na křivky nové generace A3 nemusí zdát, technicky jde o zcela nový model, nikoli evoluci odcházející druhé generace á-trojky, jež na trhu vydržela dlouhých devět let.

Nové Audi A3 bylo prvním modelem koncernu Volkswagen využívajícím nově navrženou modulární podvozkovou platformu, která se vyznačuje odlehčenou konstrukcí a velkou variabilitou, co se možností staveb různých karoserií na jejím základu týče. Kompaktní hatchback se čtyřmi kruhy ve znaku zapadl svým designem do linie nových modelů mateřské automobilky a zároveň si udržel některé charakteristické designové prvky modelu A3. Novinka má šmrnc, některé designové detaily dokážou zdárně vytvářet dojem, že á-trojka je ještě nižší a širší auto, než je tomu ve skutečnosti.

 Automobily Audi A3 2.0 TDI Ambition
Nízko uložená sedadla podporují sportovní dojem z vozu. K provedení interiéru nelze mít výhrady.

V interiéru vás zaujme příjemně nízký posaz i svým způsobem jednoduše členěná, ale stylová i velmi hezky zpracovaná palubní deska. Pochválit musím velký rozsah nastavení volantu i tvarování sedadel. Místa vzadu naopak není na rozdávání.

Opravdovou chloubou nové A3 jsou jízdní vlastnosti. Naladění podvozku je zdařilým kompromisem mezi komfortem a ovladatelností. Auto se ochotně vrhá do oblouků, dobře reaguje na povely volantu a při necitlivém zacházení vykazuje velkou dávku stability. Velmi dobrý dojem umocňuje přesné, strmé a komunikativní řízení.

 Automobily Audi A3 2.0 TDI Ambition
Tédéíčko potěší svou silou i spotřebou, méně pak celkovou kultivovaností projevu.

Pod kapotou testovaného exempláře byl známý motor 2.0 TDI, tentokrát však v inovované verzi s výkonem 150 koní. Pod hranicí 2000 ot/min je znát výraznější turboefekt. Ovšem jinak je spolupráce s dvoulitrovým TDI jen radost. Jeho síla je na kompaktní hatchback více než dostatečná a dynamika i schopnost pružného zrychlení uspokojí i náročnější řidiče. Spotřeba ani při svižnější jízdě neroste do závratných výšin, v průměru jsem jezdila za 5,5 až 6,0 l/100 km. Pokořit hranici 5 l/100 km pak považuji za reálné, hodnoty udávané výrobcem bych určitě rozporovala. Nadšení ve mně nevyvolaly delší dráhy řazení šestistupňového manuálu a trochu "gumový" chod řadicí páky.

Cena
A3 2.0 TDI Ambition: 655 300 Kč
Testovaný vůz: 773 409 Kč

 Automobily Audi A3 2.0 TDI Ambition

Vydáno: 16. 01. 2013

Autor: Věra Petrů Vostrá (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Audi A3 bazar