Audi A3 Sportback 1.4 TFSI Ambition: Shyby a mrtvý tah

"Á-trojka" posiluje záda, u verze Sportback pojmou o 15 litrů zavazadel více než u klasického třídveřového provedení.

Do fitka zamíří i majitelé, nová A3 Sportback je posilovat nenechá, protože těch 0,380 m³ nákladu se dá naložit bez velkého vzpírání přes nízkou hranu zadního nárazníku. Sklopení opěradel prostor rozšíří na 1,220 m³, spodní plocha přitom bude bez schůdku (s polohovatelnou podlahou ve vyšší pozici), jen se její zadní část bude svažovat vzhůru. Sedák totiž podobně jako u sourozenců z koncernu nejde překlopit.

 Automobily Audi A3 Sportback 1.4 TFSI Ambition
Žádné kombi sportback není, 0,380 m³ je lepší průměr "golf-klasse".

Výhody sportbacku ale nejsou v nepatrně větším zavazadlovém prostoru, hlavně oceníte lepší přístup na zadní sedadla. Na těch zklame především absence loketní opěrky, prostoru pro kolena je ale dostatek a ruku na srdce: stejně zde budou cestovat zejména děti v sedačkách a i pro jejich upevnění se druhý pár dveří hodí.

Majitelé si raději budou hovět v pohodlných předních sportovních sedadlech, která jsou standardem od výbavy Ambition, nabízejí výborné boční vedení, široké možnosti nastavení a vůbec téměř ideální pozici za volantem. Celý interiér by ostatně mohl být celé nižší střední třídě dáván za vzor. Výborné zpracování doplňuje i rozměrná otevřená "polička" před řadicí pákou. Dost bylo ale osahávání plastů, zaujme atletickým projevem i "železo" audiny?

 Automobily Audi A3 Sportback 1.4 TFSI Ambition
Luxusní zboží ze sebe audi nedělá extravagantním designem, ale promyšleným interiérem.

Testovaná jednačtyřka je s 90 kW vstupem do říše víceprvkové zadní nápravy. Následkem není jen vyšší jistota v zatáčkách (byť "jedničkové" BMW je prostě hravějším autem), ale hlavně výborný komfort, který je ještě doplněn perfektním odhlučněním kabiny. Motor je pak spíš maratonským běžcem, chybí mu výbušná reakce na povely plynovým pedálem nebo gradace výkonu. Táhnout začíná hluboko pod 2000/min, nad třemi tisíci mu sice síla nedochází, ale ani nepřibývá. Potěší tak spotřebou, která se dá držet okolo sedmi litrů, při častém výletu na dálnici o půl litru výše.

Mezi prémiovými hatchbacky je A3 nejkomplexnějším balíčkem, navíc za dobrou cenu (za zadní pár dveří se připlácí 25 000 Kč). Horší je porovnání s golfem, u audi platíte hlavně za špičkový interiér. Když ale máte peníze na to se odlišit...

 Automobily Audi A3 Sportback 1.4 TFSI Ambition
Vytrvalec. 1.4 TFSI potěší kultivovaností a nízkou spotřebou, ne výbušností.

Cena
A3 Sportback 1.4 TFSI Ambition: 628 400 Kč
Testovaný vůz: 795 400 Kč

 Automobily Audi A3 Sportback 1.4 TFSI Ambition
Žádná škoda. Pár dveří navíc neubírá A3 na uhlazených proporcích.


Vydáno: 27. 07. 2013

Autor: Martin Přibyl (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Audi A3 bazar