Audi A4 Avant 2.0 TDI quattro: Cenou proti času

Audi A4 Avant se snaží bránit stárnutí zvýhodněnou verzí Edition, která v základu přináší některé prvky výbavy, za něž se běžně připlácí.

I když se to nezdá, současná generace Audi A4 už je na trhu od roku 2008. Má sice za sebou facelift, je ale jasné, že ve společnosti nováčků BMW 3 a Mercedesu-Benz C (i když ten si na kombi odvozené z nové generace musí ještě počkat), to má A4 těžké. Importér proto přistoupil k obvyklému kroku a připravil speciální edici, která je proti běžnému ceníku nejen levnější, ale má v základu i bohatší výbavu.

V případě testované verze 2.0 TDI 150 k quattro činí přímá sleva 46 000 korun plus další úspora za extra výbavu. Ta zahrnuje xenonové světlomety s asistentem dálkových světel (občas zmateně fungujícím), multifunkční kožený  volant, lepší rádio Concert, tempomat, samozatmavovací vnitřní zrcátko, parkovací asistent nebo vyhřívaná přední sedadla. A to vše za 918 900 Kč, což je solidní nabídka. Třeba za podobně vybavené BMW 318d xDrive zaplatíte minimálně o sto tisíc korun víc.

Přestože importér testovanou A4 dovybavil dalšími prvky za 173 000 Kč, nechal na autě standardní 16palcová kola. Vypadají na něm sice trochu legračně a zřejmě i kvůli nim se karoserie A4 v zatáčkách dost naklání, na našich silnicích ale zajišťují skvělý komfort pérování.

Stejně tak mě potěšilo, že jsem si mohl po dlouhé době vyzkoušet manuální řazení, které má Audi z německé prémiové trojky asi nejlepší. Stopadesátikoňový 2.0 TDI je sice skvěle odhlučněný, vzhledem k hmotnosti vozu 1,6 t to ale není ten ryzí vymetač levých dálničních pruhů, což potvrzují i dynamické parametry (stovka za 9,5 s a maximální rychlost 208 km/h). Dlouhé cesty klidným tempem mu jdou náramně, člověk se v tomhle autě jen tak neunaví.

Vydáno: 08. 06. 2014

Autor: Michal Štengl, foto Ondřej Kroutil (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Audi A4 bazar