BMW 218d Active Tourer: BMW mezi MPV

Malý krůček pro lidstvo, ale velký skok pro BMW... Auto, které má pohon předních kol a variabilní interiér, je dnes něco běžného. Ne však v Mnichově.

Když něco takového může dělat Mercedes-Benz, tak proč ne i my? Asi taková otázka zazněla v Mnichově někdy před pěti lety. Teď před námi stojí výsledek, který se jmenuje 2 Active Tourer a je přímým konkurentem celého zástupu kompaktních MPV.

BMW je ale přesto trochu jiné. Interiér je zaměřený na řidiče, takže experimenty jako centrálně umístěný přístrojový štít nečekejte. Nízká palubní deska usnadňuje přehled o proporcích karoserie. Odhadnout, kde se nachází přední roh, je v active toureru něco úplně samozřejmého, zatímco v řadě jiných MPV je to prakticky neřešitelná úloha. Problémem jsou však rozdvojené sloupky čelního okna, přes které je špatně vidět do zatáček.

K umístění sedadel nelze mít výhrady, i vzadu se sedí pohodlně a dospělý se může spolehnout na poctivou oporu stehen. Variabilitu zajišťuje nastavitelný sklon zadních opěradel, posuvná lavice a sklopné opěradlo u spolujezdce.

BMW 220d xDrive Active Tourer předvádí techniku příští X1

Nabídku motorů tvoří zcela nové agregáty. Jediným turbodieselem je čtyřválcový dvoulitr 218d (150 k) z konstrukční řady B47, později jej doplní i výkonnější verze 220d. Motor potěší svojí kultivovaností, dobrým odhlučněním a úderností napříč celým spektrem otáček. Sekunduje mu přesná manuální převodovka doplněná o komfortní funkci automatických meziplynů. Alternativou je velmi povedený osmistupňový automat od Aisinu.

Naladění podvozku umožňuje přesné vedení kol, čemuž by teoreticky mělo pomáhat i strmé řízení. V kombinaci s 18'' koly je ale při prvotním otočení volantu potřeba překonat odpor, který drží auto v přímém směru. Tento detail kazí jinak velmi dobré zážitky z řízení prvního „předokolkového“ BMW.

Vydáno: 08. 10. 2014

Autor: Lukáš Vaverka, foto Archiv (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: BMW Řada 2 bazar