BMW winter driving: Trénink skluzu

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, říká se. BMW to moc dobře ví, a tak svým zákazníkům nabízí možnost řidičsky se zlepšit ve výcvikovém centru a vyzkoušet si celou flotilu vozů s pohonem všech kol xDrive v nevlídných podmínkách rakouských Alp.

Sedím spolu s dalšími účastníky řidičského kurzu před velkým plátnem a snažím se vnímat. "Pohon všech kol xDrive je unikátní zejména tím, že potlačuje přirozenou nedotáčivost čtyřkolek v nájezdu do zatáčky," vysvětluje nadšený instruktor při své prezentaci. Jak se následně dozvídám, tak odpojuje spojkou pohon předních kol při stáčení vozu do zatáčky, kola se tak mohou zaměřit jen na zatáčení a netlačí auto po tečně pryč ze stopy. Následuje vysvětlení, jak fungují elektroničtí pomocníci a kdy kterého zapnout, popřípadě umlčet.

 Události BMW Winter Driving
Vyzkoušet si, jak se vyvolává a udržuje přetáčivý smyk, mohli řidiči na volném prostranství.

Já už se ale vidím ve výcvikovém centru 2600 metrů nad mořem, kde se pod dozorem instruktorů každý zákazník BMW může zlepšovat v ovládání vozu na sněhu a vyzkoušet si cokoliv v bezpečných podmínkách. K dispozici jsou nám téměř všechny modely BMW s pohonem xDrive, chybí snad jen 5 GT a X5. Nejprve však zkoušíme trojkovou řadu s dvakrát přeplňovaným benzinovým šestiválcem na mokré silnici. Vůz má mnohem větší trakci než běžná trojka, působí však mírně odtažitě. Poté se přesouváme výše, kde nám instruktoři na běžných silnicích říkají, jak jezdit bezpečně, ale přitom se zbytečně neplížit. Základem je přistupovat k řízení co nejplynuleji, jít dostatečně brzy na brzdy a ti odvážnější se mohou nechat plynule vynést ze zatáčky pohonem všech kol. Ten opravdu ani v utaženějších zatáčkách nepůsobí jako berlička vozu. BMW bralo v potaz, že jeho zákazníci mají rádi svižnější jízdu a všechny vozy jsou méně nedotáčivé, než bych očekával.

 Události BMW Winter Driving
Na silnici je nutné jezdit plynule a s rezervou.

V tréninkovém centru pak probíhaly jak jízdy na čas s BMW M135i xDrive a následně i 335i xDrive, tak zkouška terénních schopností větších vozů. Praktický je kupříkladu asistent sjíždění kopců, který pomáhá jak při sjíždění vpřed, tak vzad. Pro co nejlepší rozjezdy se hodí omezit stabilizaci a nechat v běhu jen kontrolu trakce, při zkoušení limitů pak není problém ESP vypnout úplně.

Hlavní však je, že po dvou dnech tréninku člověk ví mnohem víc, co si může na sněhu dovolit a čemu se naopak vyhnout. Zkušenosti jsou k nezaplacení.

Rady a tipy instruktorů
Hlavní význam kurzu řízení vozů BMW s pohonem xDrive na sněhu je osvojit si ty správné návyky za volantem, které se zejména s příchodem první sněhové nadílky hodí. Základem je ve voze správně sedět, tedy držet volant oběma rukama, které nejsou napnuté, a mít opěradlo ve vzpřímené poloze. Tak se totiž můžete opírat celými zády a cítit tak více pohyby vozu. To se hodí zejména při jízdě po kluzkém povrchu, kdy můžete na začínající smyk reagovat okamžitě a bezpečně jej zvládnout.

 Události BMW Winter Driving

U modelů s elektronickou parkovací brzdou máte navíc možnost použít ji přitáhnutím k sobě jako nouzovou brzdu. Funguje totiž na všechna čtyři kola a zapojuje do akce ABS. I spolujezdec tak dokáže auto zastavit.

Při jízdě po zasněžené silnici je pak nutné dodržovat pravidlo pomalého nájezdu do zatáčky. Vždy si nechávejte rezervu při brzdění. Naopak na výjezdu se ti zkušenější mohou nechat vynést pohonem všech kol. Stabilizace vozu zasahuje okamžitě a krotí jej i na špatném povrchu, pokud nejde o úplný led. Můžete ji vypnout a nechat aktivovanou jen kontrolu trakce, což se hodí kupříkladu v terénu. Máte-li odvahu, u BMW jde stabilizace vypnout úplně a není problém jezdit rozevlátě. Při obavě z výjezdu do strmého kopce si zapněte asistent pro sjíždění kopců HDC. Když se v kopci zaseknete, stačí pak jen zařadit zpátečku, sundat nohu z plynu a vůz pomalu a kontrolovaně sjede zase dolů.

 Události BMW Winter Driving
Nechyběla ani terénní zkouška, kde se naplno projevily schopnosti pohonu xDrive a různých asistentů.


Vydáno: 24. 02. 2013

Autor: Ondřej Chamilla (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: BMW X5 bazar