BMW X1 xDrive 25d: Top diesel

Vrcholná dieselová motorizace X1 velmi sluší. Vše má ale svoji cenu, což u BMW platí dvakrát.

BMW X1 věru není z levného kraje. Pokud od prémiového kompaktního SUV požadujete pohon všech kol a ponejlépe diesel, přijde verze xDrive 18d v základní výbavě na něco přes tři čtvrtě milionu. V této hladině se přístup stylem "když už, tak už" zdá být docela namístě. Jak tedy jezdí vrcholná naftová X1 o výkonu takřka 220 koní z dvojitě přeplňovaného čtyřválce?

 Automobily BMW X1 xDrive 25d
Čtyřválec občas pustí do kabiny pískání turbíny. Rozhodně to není nepříjemné, naopak.

Podmanivě, to je asi nejvýstižnější. Motor je totiž vynikající. Výkonný, úsporný a s osmistupňovou automatickou převodovkou spolupracuje také na výbornou. Za své služby, které zahrnují mimo jiné velmi solidní pružné zrychlení, si neúčtuje o mnoho více, než udává výrobce. Po městě jsme jezdili za 7,5 litru, mimo něj není nereálná hodnota pod šest, v průměru si čtyřkolka i v převážně mrazivém počasí řekla o sympatických 7,1 l/100 km. Mezi vyzdviženíhodnými pozitivy je třeba zmínit skvělý grip, mechanickou přilnavost a směrovou stabilitu v dálničních rychlostech, kde se případný boční vítr stává nezajímavou veličinou.

Ale najdou se i negativa. Jedním z nich je neoddiskutovatelně M paket. Nejen že je s cenou přes 100 000 Kč drahý, ale nesvědčí komfortu a na pohled efektní bodykit není pro případné výlety do lehkého terénu také nic, co by pomohlo průchodnosti. Na druhou stranu proti sportovnímu multifunkčnímu volantu nelze nic namítat a ve všech myslitelných směrech mechanicky nastavitelné sedačky sednou každé postavě, v zatáčkách podrží a přitom zůstávají pohodlné. Interiér je však stísněný, za vysokým řidičem nezbývá vzadu mnoho místa pro nohy a některé materiály na palubní desce či dveřích prémiové značce čest nedělají. Při parkování se kvůli nepříliš přehledné karoserii budete muset plně spoléhat na senzory, které sdílejí displej s navigací. Ta je tradičně na špici třídy a neméně tradičně za příplatek.

 Automobily BMW X1 xDrive 25d
Interiér je poněkud stísněný, některé materiály nepotěší.

Chcete-li kompaktní stylové SUV a X1 se vám líbí, pak je nejsilnější z dieselů perfektní volba. Není levná, ale když nepřiplatíte za sportovní paket, nejen ušetříte.

Cena
X1 xDrive 25d: 917 500 Kč
Testovaný vůz: 1 227 275 Kč

 Automobily BMW X1 xDrive 25d
Dvojitě přeplňovaný diesel je silný, poskytuje vynikající dynamiku, přitom mnoho nespotřebuje.


Vydáno: 25. 04. 2013

Autor: Vojtěch Med (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: BMW X1 bazar