Citroën Berlingo 1.6 HDi Tendance: Zvládá dvě role

Sedmimístné Berlingo Multispace nabízí výtečný poměr ceny a prostoru. Pojme snadno velkou rodinu, případně značný náklad.

Nikoliv však společně. Pokud však budete mít ve voze sedm sedaček, tak prakticky zrušíte zavazadlový prostor. Navíc cestující na této dvojici sedaček rozhodně nebudou nakloněni delší cestě, i když na jejich šířku si nelze stěžovat. Také přístup k nim je vcelku jednoduchý, ovšem kvůli jejich nízké výšce nad podlahou jak dospělí, tak i odrostlejší děti sedí s koleny u brady.

Sedadla se dají docela snadno vyjmout (i ze druhé řady) a díky jejich nízké hmotnosti (cca 10 kg) na to není třeba kulturista. Náročnější již je jejich usazení zpět, žádá to grif a každé sedadlo se musí vrátit na svou pozici! Z vozu se tak stane velkokapacitní MPV či osobní dodávka s velkou kapacitou na zavazadla i náklad. Sedadla ovšem zaberou místo v garáži nebo doma, zaklopitelná do podlahy u tradičních MPV jsou praktičtější. Vesměs ale také menší...
 Automobily Citroën Berlingo 1.6 HDi Tendance
Sedadla se po vyjmutí ukládají mimo vůz, ale nejsou těžká a systém vyndávání je jednoduchý.

Posádka si většinou bude pochvalovat pro citroën typické komfortní odpružení a řidičovu peněženku uspokojí pohled na spotřebu. V testu jsem bez snahy šetřit dosáhl průměru 6,3 l/100 km, což je jen jeden litr od oficiálně udávaného průměru. Mimo město při plynulé jízdě není problém jezdit za pět litrů na 100 kilometrů. Zvyknout jsem si na místě řidiče však musel na řazení se značnou vůlí v kulise, řízení s malou zpětnou vazbou a také jsem respektoval, že vyšší vůz je citlivější na boční vítr i značně nedotáčivý. V letošní mokré zimě se brzy ukázalo, že trakce na mokré vozovce není nejlepší.

Interiér sice nese znaky derivátu dodávky, ale řekl bych, že Berlingo Multispace se od užitkové verze vskutku vzdálilo. Oceňuji šířku interiéru, dostatečnou pro tři samostatná sedadla vedle sebe (tedy i tři dětské sedačky), přičemž zadní posuvné dveře na obou stranách usnadňují vstup. Vnitřek je plný různých praktických schránek, včetně poličky pod stropem u čelního skla. Na tu si musí dát pozor osoby s vyšší postavou, jak nám nedobrovolně předvedl kolega Med. Praktická ale je...

 Automobily Citroën Berlingo 1.6 HDi Tendance
Přístrojová deska je přehledná a řadicí páka po ruce - řazení však poněkud "gumové".

Problém ale nebyl s dynamikou, nejsilnější turbodiesel s výkonem 84 kW stačí i na naložené vozidlo, ať již sedmi lidmi nebo nákladem. Berlingo dobře zvládá obě role, v testované výbavě se slevou za 486 470 Kč.

Cena
Berlingo 1.6 HDi Tendance: 489 900 Kč
Testovaný vůz: 571 470 Kč

 Automobily Citroën Berlingo 1.6 HDi Tendance
Dynamiku má berlingo s nejsilnějším turbodieselem výtečnou a komfort jízdy je víc než uspokojivý.


Vydáno: 13. 03. 2013

Autor: Tomáš Pudil (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Citroën Berlingo bazar