Crash test Ford S-Max (2015)

Testovaná varianta: 2.0 diesel Titanium
MPV

Celkové hodnocení Počet hvězdiček: 5
Dospělý cestující 87 %
Děti 87 %
Chodci 79 %
Aktivní bezpečnost 71 %

Dospělý cestující

33 bodů / 87 %

Řidič

řidič

Spolujezdec

spolujezdec
Čelní náraz: 7.7 bodů

Vozidlo

boční náraz vozidla

Sloup

boční náraz do sloupu
Boční náraz: 16 bodů
Náraz do sloupu: bodů

Zpětný náraz

zpětný náraz
Zpětný náraz: 2 body
Vysvětlivky   - dobrý   - přijatelný   - průměrný   - slabý   - nevyhovující

Děti

42 bodů / 87 %

Osmnáctiměsíční dítě

Provedení: bodů
Instrukce: bodů
Instalace: bodů
Zadržení: Römer BabySafe + ISOFIX Base
Skupina:
Orientace:
Instalace: isofixová základna

Tříleté dítě

Provedení: bodů
Instrukce: bodů
Instalace: bodů
Zadržení: Römer Duo Plus
Skupina:
Orientace:
Instalace: isofix a top tether

Chodci

29 bodů / 79 %

chodci
Hlava: 16.8 bodů
Pánev: 5.8 bodů
Nohy: 6 bodů
Vysvětlivky   - dobrý   - slabý   - nevyhovující

Aktivní bezpečnost

9 bodů / 71 %

Elektronická kontrola stability: 3 body
Signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů: 3 body
Podpora omezovače rychlosti: 2.3 bodů

Detaily testovaného vozu

Rok testování: 2015
Karoserie: pětidveřové MPV
Poznámka: platí také pro model Ford Galaxy
Výbava: boční airbag
okenní airbag
čelní airbag spolujezdce
čelní airbag řidiče
omezovače síly na předním bezpečnostním pásu
kolenní airbag řidiče
předpínače předního bezpečnostního pásu

Komentář

Euro NCAP zanalyzovalo model Ford S-Max a potvrdilo, že výsledky v testech by byly srovnatelné s modelem Ford Galaxy. 

 

Ochrana dospělých

Prostor pro cestující se při čelním nárazu nijak nedeformoval. Ford S-Max poskytuje podobnou úroveň ochrany cestujícím bez ohledu na jejich velikost a pozici. Při čelním nárazu do překážky celou šíří vozu byla ochrana všech částí těla dobrá až na oblast hrudníku. Ta byla v případě řidiče přijatelná, hrudník spolujezdce na zadním sedadle je chráněn průměrně.

Při bočním nárazovém testu do pevné překážky i ve více závažném bočním nárazovém testu do sloupu byla ochrana všech částí těla dobrá, za což si S-Max vysloužil maximální počet bodů.

Přední sedadla a opěrky hlavy poskytly dobrou ochranu hyperextenze krku (zranění krční páteře) v případě nárazu zezadu, zadní sedadla včetně případné třetí řady byla v tomto ohledu nevyhovující.

 

Ochrana dětí

Ford S-Max získal maximální počet bodů v dynamických testech za ochranu 18měsíčního dítěte. Pohyb figuríny simulující tříleté dítě nebyl při čelním nárazu velký, ovšem v oblasti krku byly naměřeny mírně nadlimitní síly.

Při bočním nárazu byly obě dětské figuríny dobře zadrženy bočnicemi jejich autosedaček, čímž byla minimalizována pravděpodobnost zranění hlavy při kontaktu s tvrdými částmi interiéru.

Airbag pro přední sedadlo spolujezdce lze deaktivovat a umístit dětskou sedačku proti směru jízdy. Informace pro řidiče o stavu airbagu jsou zřetelné, a systém proto byl odměněn. Všechny typy dětských zádržných systémů, pro které je S-Max určen, mohou být správně nainstalovány a vhodně umístěny ve vozidle, a to i na případnou třetí řadu sedadel.

Na postranní sedadla druhé řady je možné nainstalovat autosedačky s isofixem i autosedačky odpovídající směrnici i-size. Na prostřední sedadlo je možná umístit sedačku s isofixovou základnou.

 

Ochrana chodců

Nárazník poskytuje nohám chodce ve všech sledovaných oblastech dobrou ochranu a byl odměněn nejvyšším počtem bodů. Pánevní oblast byla chráněna dobře nebo přijatelně. Kapota poskytovala převážně dobrou a přijatelnou ochranu hlavy, nevyhovující výsledky byly naměřeny pouze v oblasti sloupků čelního skla. Systém autonomního krizového brzdění je součástí příplatkové výbavy vozu. Jeho funkcionalita bude testována od roku 2016.

 

Aktivní bezpečnost

Elektronická kontrola stability vozu je součástí standardní výbavy stejně jako signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů pro obě řady sedadel. Systém pro udržení vozu v jízdním pruhu je součástí příplatkové výbavy stejně jako nastavitelný omezovač rychlosti. 

Ochrana dospělých

Prostor pro cestující se při čelním nárazu nijak nedeformoval. Superb poskytuje podobnou úroveň ochrany cestujícím bez ohledu na jejich velikost a pozici. Při čelním nárazu do překážky celou šíří vozu byla ochrana všech částí těla řidiče dobrá až na oblast hrudníku, která je chráněna průměrně, v případě spolujezdce na zadním sedadle byla ochrana také dobrá až na oblast hrudníku a krku, kde je přijatelná.

Při bočním nárazovém testu do pevné překážky byla ochrana všech částí těla dobrá a Superb získal maximální počet bodů. Ve více závažném bočním nárazovém testu do sloupu je oblast hrudníku ochráněna přijatelně, ostatní části těla dobře.

Přední sedadla a opěrky hlavy poskytly dobrou ochranu hyperextenze krku (zranění krční páteře) v případě nárazu zezadu, zadní sedadla pouze průměrnou.

 

Ochrana dětí

Škoda Superb získala maximální počet bodů v dynamických testech za ochranu 18měsíčního dítěte a ztratila pouze zlomek bodů za ochranu tříletého dítěte kvůli mírně nadlimitním silám v oblasti krku. Při bočním nárazu byly obě dětské figuríny dobře zadrženy bočnicemi jejich autosedaček, čímž byla minimalizována pravděpodobnost zranění hlavy při kontaktu s tvrdými částmi interiéru.

bag pro přední sedadlo spolujezdce lze deaktivovat a umístit dětskou sedačku proti směru jízdy. Informace pro řidiče o stavu airbagu jsou zřetelné, a systém proto byl odměněn. Všechny typy dětských zádržných systémů, pro které je vůz určen, mohou být správně nainstalovány a vhodně umístěny ve vozidle.

 

Ochrana chodců

Nárazník poskytuje nohám chodce převážně dobrou ochranu, přední hrana kapoty získala maximální počet bodů za ochranu v oblasti pánve. Povrch kapoty ochrání hlavu chodce při srážce převážně přijatelně, špatné výsledky jsme zaznamenali v okolí A-sloupků a dolní hrany čelního skla.

 

Aktivní bezpečnost

Elektronická kontrola stability vozu je součástí standardní výbavy stejně jako signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů pro obě řady sedadel. Řidičem nastavitelný omezovač rychlosti je příplatková výbava. Fiat lze dovybavit systémem udržení vozu v jízdním pruhu a systémem krizového brzdění, který v rychlostech typických pro dálniční jízdu předvedl dobré výkony.

Obrázky

Vydáno: 20. 04. 2016

Zdroj: dtest.cz

Aktuální nabídka: Ford S-MAX bazar

Více testů najdete na www.dtest.cz/sauto