Crash test Volvo XC60 (2008)

Testovaná varianta: Diesel Momentum
malé SUV

Dospělý cestující Počet hvězdiček: 5 37 bodů
Děti Počet hvězdiček: 4 39 bodů
Chodci Počet hvězdiček: 2 17 bodů

Dospělý cestující

Počet hvězdiček: 5 / 37 bodů

Řidič

řidič

Spolujezdec

spolujezdec
Čelní náraz: 16 bodů

Vozidlo + sloup

boční náraz vozidla
Boční náraz: 16 bodů
Náraz do sloupu: 2 body
Vysvětlivky   - dobrý   - přijatelný   - průměrný   - slabý   - nevyhovující

Detaily testovaného vozu

Rok testování: 2008
Karoserie: pětidvéřový SUV
Poznámka: Hodnocení se vztahuje na všechny modely XC60
Výbava: boční airbag
okenní airbag
čelní airbag spolujezdce
čelní airbag řidiče
omezovače síly na předním bezpečnostním pásu
předpínače předního bezpečnostního pásu

Komentář

Čelní náraz
Prostor pro cestující zůstal během nárazu stabilní a okenní sloupek se posunul vzad pouze o 3 mm. Sloupek řízení je navrhnut tak, aby spadl vodorovně pryč od řidiče a vytvořil tak dodatečný prostor pro ochranu. Degresivní adaptivní omezovače sil se přizpůsobují pozici sedadla a závažnosti nárazu. Hodnoty zaznamenané figurínou indikovaly dobrou ochranu kolen a stehenních kostí. Volvo bylo schopno předvést, že poskytne podobnou ochranu různě vysokým cestujícím sedícím v různých pozicích.

Boční náraz
XC60 získalo za ochranu v testu bočního nárazu a testu nárazu do sloupu maximální počet bodů.

Dětský cestující
Obě dětské figuríny byly usazeny v sedačkách instalovaných proti směru jízdy. Na základě hodnot zaznamenaných při dynamickém testu získalo XC60 za ochranu tříletého dítěte maximální počet bodů a v ochraně jeden a půl ročního dítěte ztratilo pouze malou část bodů. Spolujezdcův airbag je možné deaktivovat, aby se na přední sedadlo mohla umístit dětská autosedačka instalovaná proti směru jízdy. Nicméně, informace o stavu airbagu nejsou pro řidiče zcela zřetelné. Výstražný štítek, upozorňující na nebezpečí umístění dětské sedačky, orientované proti směru jízdy na sedadle spolujezdce bez dřívějšího vypnutí airbagu byl nezřetelný a nebyl napevno přidělaný. Přítomnost ISOFIX úchytů na zadních sedadlech nebyla dostatečně označena.

Chodec
Nárazník získal za ochranu nohou chodce maximální počet bodů. Nicméně, dodatečný test ukázal, že některé oblasti pod centrální zónou poskytují nevyhovující ochranu. V oblastech, kam by mohla pravděpodobně udeřit hlava dítěte, byla ochrana poskytovaná kapotou převážně dobrá. Ochrana hlavy dospělého byla většinou nevyhovující a přední hrana kapoty nezískala žádné body.

Obrázky

Video

Vydáno: 21. 01. 2012

Zdroj: dtest.cz

Aktuální nabídka: Volvo XC60 bazar

Více testů najdete na www.dtest.cz/sauto