Dacia Lodgy 1.5 dCi Arctica a rodina

Dacia Lodgy má coby klasické MPV přímo v popisu práce uspokojit rodinné potřeby. Jenže jak už se za tu dobu, co ji máme v redakci, ukázalo, člověk se musí vzhledem k nízké ceně smířit s určitými kompromisy. Musí je dělat i s ohledem na rodinu?

Přestože lodgy není v rámci třídy zdaleka největší, s délkou 4,5 m leží lehce nad průměrem a šířkou 1,75 m dokonce pod průměrem kompaktních MPV, uvnitř najde rodina daleko víc místa než u rozměrově větších konkurentů. Ty pak drtí velikostí zavazadlového prostoru, s 827 l by se lodgy neztratilo ani mezi dodávkami a stydět se nemusí ani za užitečné zatížení 665 kg. Za 15 000 Kč si lze od druhého stupně výbavy Ambiance přiobjednat šesté a sedmé sedadlo, která jsou plnohodnotná a na nichž pohodlí najdou také dospělí. Z hlediska prostoru se tedy rodina nemusí vůbec v ničem uskrovňovat, což potěší hlavně při cestě na dovolenou.

 Automobily Dacia Lodgy 1.5 dCi Arctica a rodina
Lodgy nemá příliš odkládacích míst, kapsy na zadní straně opěradel jsou tak na noviny.

Od rodinného MPV se ale očekává i jistá dávka variability a zde už se projevuje snaha o maximální úspory nákladů. U lodgy se totiž musíte smířit s tím, že se sedadly ve druhé řadě neuděláte skoro nic. Opěradla nemají nastavitelný sklon, jdou pouze položit na sedáky. Těmi nelze podélně posouvat a nejdou ani vyndat z vozu. Jedinou známkou variability je jejich rozdělení v poměru 60:40, které se standardně dodává od druhé výbavy Ambiance. Základní Access má nedělenou lavici. Chcete-li se dostat ke slibovaným 2,6 m3 zavazadlového prostoru, musí se nejprve sklopit opěradla a celé sedadlo pak přiklopit k opěradlům předních sedadel. Z hlediska variability lodgy tedy nenabízí víc než běžné kombi.

Z hlediska rodinných nároků považujeme za velkou slabinu i nedostatek odkládacích prostor. Vpředu to ještě jde. Jedna uzavíratelná schránka je v horní části přístrojové desky, druhá pak před spolujezdcem, který může využít ještě jednu otevřenou. Ouvej je ale hlavně ve druhé řadě, kde mají cestující k dispozici pouze kapsy ve dveřích. Ty však nejsou příliš objemné a třeba litrovou lahev do nich nedáte. Držáky na nápoje jsou dva vpředu a jeden vzadu, oba jsou ale dost mělké, takže se v nich pořádně nic neudrží a hodí se spíš pro mobil. Bohužel v ceníku už žádné jiné schránky (třeba i za příplatek) nenajdete. A tzv. Family pack za 12 990 Kč obsahuje dětskou sedačku Kid Fix, přenosný DVD přehrávač a sadu gumových koberečků.

 Automobily Dacia Lodgy 1.5 dCi Arctica a rodina
Krajní sedadla jsou široká 45 cm, prostřední jen o pět centimetrů méně, takže se do druhé řady vejdou tři dětské autosedačky.

Šířka sedadel ve druhé řadě umožňuje montáž tří dětských sedaček, a to prostřednictvím úchytů Isofix. Hlavně za tmy ale budete mít s upínáním dětí problém, protože na to neuvidíte. Lodgy má totiž jedinou osvětlovací lampičku vpředu, a to ještě dost slabou. Další sice osvětluje zavazadlový prostor, ale ani ta situaci nezachraňuje. Takže pokud si večer budou chtít děti za jízdy číst, musíte jim dokoupit čelovku nebo klasickou baterku. Z hlediska bezpečnosti nám také vadí, že jsme v ceníku lodgy nenašli hlavové airbagy, třeba i za příplatek, které by dokázaly děti, resp. cestující alespoň částečně ochránit v případě bočního nárazu. Výhradně tvrdými plasty zevnitř obložené dveře, jež se sice otvírají v hodně širokém úhlu a usnadňují nastupování či manipulaci se sedačkami, jsou ale dost úzké a na první pohled nebudí příliš velký dojem robustnosti.

Cena
Lodgy 1.5 dCi Arctica: 304 900 Kč

 Automobily Dacia Lodgy 1.5 dCi Arctica a rodina
Zadní dveře se otvírají v příkladně širokém úhlu. To usnadňuje vystupování či upínání dětí do sedaček.


Vydáno: 12. 01. 2013

Autor: Michal Štengl (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Dacia Lodgy bazar