Dacia Lodgy 1.5 dCi Arctica

Logistika je věda zabývající se efektivním využitím nákladů, lekci v ní teď chce všem dát Dacia. Nové lodgy je největším kusem auta, který seženete za 300 000 Kč.

Podřízenost nízké ceně je vidět již po prvním nasednutí. Interiér tvoří tvrdé plasty, přístrojový štít je shodný pro vznětovou i zážehovou verzi (takže postrádá i vyznačení červeného pole). Po otevření víka obrovského zavazadelníku zjistíte, že na výplň na jeho vnitřní straně už v rozpočtu také moc peněz nezbylo. Rozmazlenost ale nechte stranou, zavazadlový prostor je s 0,827 m3 přímo obrovský a interiér prostorný a působí vcelku trvanlivým dojmem.

 Automobily Dacia Lodgy 1.5 dCi Arctica
Zadní sedadla jdou překlopit, k jejich vyjmutí je ale potřeba nářadí.

Variabilita končí u možnosti překlopit zadní sedadla směrem dopředu. Pokud byste je chtěli vyjmout, bude nutné je vymontovat. Až nebývale luxusně pak vypadá dotykový sedmipalcový displej navigace (+ 10 800 Kč). Vzhledem k jeho ceně mu odpustíte občas trochu zdlouhavé reakce. U výbavy Arctica dostanete v základu také manuální klimatizaci, která i za horkých dní dokáže interiér příjemně vychladit. Na samočinnou, nebo dokonce dvouzónovou „klimu“, ale zapomeňte, nedodává se ani za příplatek.

Jízda s lodgy není nic pro náruživé řidiče, v zatáčkách se vysoké MPV s komfortně laděným podvozkem dost naklání a rychle je patrná ztráta adheze vnitřního zadního kola. Řízení s hydraulickým posilovačem přenáší rázy od kol a díky velkému převodu je i poměrně nepřesné. Kvůli jízdním vlastnostem si ale velkou dacii nikdo kupovat nebude.

 Automobily Dacia Lodgy 1.5 dCi Arctica

Spíše ho bude zajímat, jaký zvolit motor. Ideální volbou je slabší z dvojice vznětových motorů, který poháněl i testovaný vůz. Má sice pouhých 66 kW, ale jeho 200 Nm na rozpohybování lodgy s pohotovostní hmotností 1280 kg stačí. Může za to i příhodně odstupňovaný pětistupňový „manuál“ s poměrně přesnými drahami přiměřené délky. Jen spojka by mohla zabírat níže. Spotřebu jsme v testu drželi do 6,5 l/100 km.

Testované lodgy stojí s výbavou Arctica 304 900 Kč, přidejte autorádio za 5000 Kč a zadní parkovací senzory za 6000 Kč, za 315 900 Kč pak dostanete MPV, kterému mohou vnitřním prostorem konkurovat jen vozy dvakrát tak drahé. Pokud přemýšlíte nad ojetinou, pak vězte, že tříletou záruku vám žádný bazar nedá.

Cena
Lodgy 1.5 dCi Arctica: 304 900 Kč
Testovaný vůz: 348 000 Kč

 Automobily Dacia Lodgy 1.5 dCi Arctica


Vydáno: 23. 08. 2012

Autor: Martin Přibyl (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Dacia Lodgy bazar