Hledáte rodinný vůz? Sauto.cz vám poradí

Plánujete rodinný život a přemýšlíte, jaký vůz si do této nové životní etapy pořídit? Poradíme vám, na co se před nákupem nového nebo ojetého rodinného vozidla zaměřit a jaký vůz vybrat.

Na co bychom měli myslet při nákupu?

Jak budete vůz využívat – zda na delší, nebo kratší trasy, do města, nebo na dálnici? Důležité také je, kolik prostoru doopravdy potřebujete a kolik pasažérů budete nejčastěji vozit. Mnoho kupujících má „velké oči“ a koupí si zbytečně velký vůz. Většinu času v něm pak skoro nic nepřevážejí a přitom se s ním ve městě špatně parkuje, na silnici zabírá příliš místa, je těžký, a tudíž nemá příliš dobrou akceleraci a má zbytečně vysokou spotřebu.

Na co všechno myslet při základní či doplňkové výbavě?

Samozřejmostí je dnes klimatizace, některé vozy umožňují nastavení teploty nezávisle v různých částech kabiny (u řidiče, u spolujezdce, na zadních sedadlech). U rozměrnějších vozů s karoserií kombi nebo MPV se hodí parkovací senzory, které jsou nyní stále vyhledávanějším prvkem výbavy. Při výběru vícemístného vozu (např. sedmimístná MPV) je rozumné vzít s sebou do bazaru celou rodinu a vyzkoušet jízdu v plném obsazení, kdy se projeví případné prostorové nedostatky ve třetí řadě sedadel, které člověk z fotek v inzerátu nevidí. Stejně tak je potřeba mít na paměti, že při využití všech sedmi sedaček zbude v zavazadelníku minimum místa. Některá MPV umožňují sklopení třetí řady sedadel do podlahy, oproti tomu u některých je potřeba sedačky úplně vyjmout.

Jaké prvky jsou důležité pro bezpečnost?

Kromě airbagů a ABS dnes přichází ke slovu stále větší počet různých asistenčních systémů. Od elektronické stabilizace (ESP či jiné zkratky), přes hlídání mrtvého úhlu v zrcátkách až po systém hlídání jízdy v pruzích či systém automatického zabrzdění v krizové situaci. Život rodičům také usnadní systém ISOFIX pro uchycení dětských sedaček, který už bývá u novějších vozů standardem.

Jaké jsou nejpopulárnější rodinné vozy v ČR?

Ideální volbou jsou velkoprostorové rodinné vozy jako třeba Volkswagen Sharan, Renault Espace, Citroën C4 Picasso nebo Peugeot 807 poskytující skvělý výhled dětem i řadu úložných prostor v interiéru. Jízdní vlastnosti těchto rodinných vozů jsou komfortní a vejdou se do nich i kola, lyže nebo zavazadla na dlouhou dovolenou.

Zobrazit vhodné nabídky

Vydáno: 12. 11. 2013

Autor: Sauto.cz

Aktuální nabídka: Volkswagen Sharan bazar