Jak odhalit stočený tachometr?

Minimalizujte riziko koupě ojetého vozu se stočeným tachometrem! Portál Sauto.cz vám poradí, na co se před nákupem zaměřit a jak to v praxi chodí.

Může laik poznat, že má daný vůz stočený tachometr?
Jako hlavní vodítko bývá nejčastěji zmiňován stav interiéru a opotřebení jednotlivých jeho součástí. V dnešní době, kdy lze za pár tisíc pořídit na vrakovišti kompletní sadu sedaček, čalounění a volantu, a tím vůz pocitově „omladit”, to už nemusí být tak snadné. Proto se vyplatí využít databází specializovaných firem a garancí prodejců, jako je například vrácení kupní ceny vozu při zjištění nereálného stavu kilometrů po koupi v autobazaru. Prevencí je samozřejmě kupovat vozy se servisní knihou, koupené jako nové v ČR, a naopak se vyhnout vozům, u kterých nejsou pro první roky k dispozici žádné údaje o nájezdu kilometrů.

Jak v tomto ohledu zhodnotit důvěryhodnost prodejce?
Solidní prodejci poskytují garanci stavu najetých kilometerů. Renomovaní obchodníci věnují prověření vozů při výkupu velkou pozornost (a také nemalé náklady). Vybírejte auto tam, kde dostanete písemnou doživotní záruku na legální původ a počet najetých kilomterů, včetně již zmíněného vrácení peněz. Cokoliv jiného je hazardování s vlastní bezpečností a penězi. U auta se zmanipulovaným tachometrem není možné zajet ve správnou dobu do servisu na výrobcem předepsanou prohlídku při určitém stavu najetých kilometrů.

Čeho si všímat u ojetých vozů, abychom nekoupili „zajíce v pytli”?
Rizika lze v první řadě eliminovat výběrem vozu od renomovaného prodejce, který poskytuje širokou paletu záruk. Nejlepší prodejci nabízí i možnost bezplatné výměny vozu během sedmi dnů v případě nespokojenosti, a to bez udání důvodu. Zvýšené riziko vždy představují individuálně dovezené ojeté vozy, u nichž je obtížnější dopátrat se jejich historie (a to jak ve smyslu legálního původu, tak i skutečného počtu najetých km a provedených servisních úkonů).

Je nějaké místo kde lze uplatnit stížnost při důvodném podezření, že jde o zmanipulované údaje o vozidle?
Postěžovat si přirozeně lze přímo u prodávajícího. V případě malých autobazarů však při rozhovoru s  reklamačním technikem neočekávejte jednoduché jednání. Častou praxí je, že vozidla, prodávaná v komisi patří, papírově nějakému „bílému koni”, kterého nelze v případě reklamace kontaktovat. Nový majitel pak musí investovat do opravy vlastní prostředky.


Buďte v bezpečí. Na Sauto.cz jsme pro vás připravili zvýhodněnou nabídku za nákup detailních informací o vozidle v systému AUTOTRACER. U každého inzerátu máte možnost zobrazit si slevový kód, který následně zadáte na stránkách www.zkontrolujsiauto.cz, a můžete tak uplatnit slevu ve výši 100 Kč ze standardní ceny.


Tým Sauto.cz


Vydáno: 22. 10. 2013

Autor: Sauto.cz

Aktuální nabídka: Škoda Octavia bazar