Kia Optima Exclusive Hybrid

Optima Hybrid je prvním počinem své automobilky s hybridním pohonem představeným v Evropě. Prvním a hned velmi dobrým.

V USA a Koreji se již tento model rok prodává. Do Evropy dorazil až nyní, a to v pozměněné podobě. Například základem pohonného ústrojí je dvoulitrový čtyřválec namísto motoru o objemu 2,4 litru. Dvoulitr je pak spřažen s klasickým šestistupňovým automatem, kde na místě hydrodynamického měniče naleznete elektromotor. Ten čerpá energii z lithiopolymerových akumulátorů. Ty nejsou pro tento účel často využívány, přesto mají oproti využívanějším lithioiontovým výhodu ve větší životnosti, menší velikosti i menší produkci tepla. Akumulátory jsou umístěny v zavazadlovém prostoru, a ten proto přišel o část svého objemu (jen 369 litrů namísto 505 litrů běžné verze).

Benzinový motor produkuje výkon 150 koní, elektromotor pak 41 koní. Ačkoli udávané výkony nezní špatně, na silnici pocítíte jistá omezení, která jsou způsobena hlavně pomalejšími reakcemi převodovky. Ta drží motor v úsporném pásmu otáček okolo 2000 ot/min. a kick down tak znamená nutnost podřazení o několik rychlostních stupňů a to chvíli trvá.

 Automobily Kia Optima Exclusive Hybrid
Spalovací motor i synchronní elektromotor jsou umístěny pod přední kapotou.

Naladění vozu spíše pro pohodové cestování potvrzuje i nastavení podvozku, který dobře filtruje nerovnosti. Přesto má tato verze lepší jízdní vlastnosti než například její sestry s naftovým srdcem pod kapotou. Umístění akumulátorů do kufru vozu totiž způsobilo lepší rozložení hmotnosti, a tak se auto při ostřejší jízdě chová déle neutrálně. A to i když je hybridní optima obuta do pneumatik s nízkým valivým odporem.

Největší úsporu benzinu zaznamenáte ve městě. S plně nabitými bateriemi umí optima ujet až tři kilometry na elektrický pohon. V praxi je to však o něco méně, tedy pokud nechcete jet stylem jezdce ekorallye a psychicky ničit okolní řidiče. V testu jsem naměřila průměrných 6,8 l/100 km, což považuji vzhledem k zimě a podílu městského provozu za velmi dobrý výsledek.

 Automobily Kia Optima Exclusive Hybrid
Dobrá výbava, dostatek prostoru, komfortní sedadla, co víc si přát?

Důvodem, proč si Optimu Hybrid koupit, může být nejen atraktivní design, pohodlné cestování a rozumné provozní náklady, ale i příznivá cena.

Cena
Optima Exclusive Hybrid: 759 980 Kč
Testovaný vůz: 809 980 Kč

 Automobily Kia Optima Exclusive Hybrid
Optima vyniká líbivým, dynamicky střiženým designem karoserie.


Vydáno: 06. 02. 2013

Autor: Věra Petrů Vostrá (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Kia Optima bazar