Kia Pro_Cee'd Exclusive: Rekreačně

Ačkoliv pro_cee'd vypadá jako namakaný sportovec, spíše si jen občas chodí začutat. Dobrá kondice mu však nechybí.

Co nejvíce odlišit třídveřové modely od klasických pětidveřových hatchbacků, ze kterých vycházejí. Takový je v současnosti trend nižší střední třídy, který můžeme pozorovat kupříkladu na Opelu Astra GTC, Seatu Leon SC nebo právě Kii Pro_cee'd.

Poslední jmenovaná dostala v porovnání s usedlejší pětidveřovou verzí novou masku s chromovanými doplňky, jiné nárazníky a hlavně dobře vypadající záď s LED světlomety. V interiéru se nic zásadního nezměnilo, přibyly jen praktické podavače pásů. Očekávejte tedy dobře vybavenou, celkem pohlednou a kvalitně sestavenou kabinu.

 Automobily Kia Pro_Cee'd 1.6 GDi Exclusive
Vzhled pro_cee'du se lidem líbí, často ale nedůvěřují značce. To je však již iracionální.

Pod kapotou námi testované verze tepalo tiché srdce v podobě atmosférické šestnáctistovky s přímým vstřikem paliva a slušným výkonem 135 koní. Do příchodu modelu GT se jedná o nejsilnější motor v nabídce. Nemá sice sílu na žádné velké sportování, reakce na plyn v nízkých otáčkách je špatně odhadnutelná a zejména v dálničních kopcích je třeba více pracovat s řadičkou, pokud chcete zrychlovat, přesto tento motor v mnohém potěší. Dokáže totiž bez protestů pracovat pod dvěma tisíci otáček, je velmi tichý a také úsporný. Běžná spotřeba se pohybuje od 5,5 litru do 8 litrů na sto kilometrů, ale to už jedete svižně. O mnoho výše se na rozdíl od přeplňovaných motorů konkurence nedostanete. Ve vyšších otáčkách se pak výrazně zlepší reakce motoru, ozve se jeho vzdálený dravý rykot a pro_cee'd začne řidiče docela bavit. Tomu pomáhá i slušná šestistupňová převodovka.

Nastavení posilovače řízení je lepší než u běžného cee'du, ale ani tak ve volantu žádný cit či náznaky komunikace nečekejte.

 Automobily Kia Pro_Cee'd 1.6 GDi Exclusive
Kvalitní interiér působí hodnotným dojmem. Výbava je výborná.

Plusem auta pak je podvozek, který je sice tužší, ale poddajný, nerovnosti zvládá v tichosti a s nadhledem. V zatáčkách je pro_cee'd obratný, má dobrou přilnavost a neodskakuje. Chová se jednoduše vyspěle.

Zajímavostí kie je také výborná výbava. V autě můžete mít automatické parkování, vyhřívaný volant i sedadla, navigační systém či adaptivní xenonové světlomety a stejně se díky slevě 35 000 Kč cena auta bez problémů vejde do půl milionu korun. Chcete-li tedy atraktivní, řidičsky příjemný a bohatě vybavený hatchback, tady je.

 Automobily Kia Pro_Cee'd 1.6 GDi Exclusive
Kultivovaná atmosférická šestnáctistovka je úsporná a zároveň má charakter ve vyšších otáčkách.

Cena
Pro_Cee'd 1.6 GDi Exclusive: 364 980 Kč
Testovaný vůz: 508 980 Kč

 Automobily Kia Pro_Cee'd 1.6 GDi Exclusive
Atraktivní vzhled nejde třídveřové verzi upřít. Milé je, že kromě povedeného zevnějšku auto i skvěle jezdí.


Vydáno: 31. 05. 2013

Autor: Ondřej Chamilla (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz