Mobilní aplikace pro motoristy

S prudkým rozmachem chytrých telefonů roste i počet nabízených aplikací, které jsou pro jednotlivé operační systémy k dispozici. Řada z těchto užitečných programů je určená speciálně pro motoristy, pár jsme jich ze široké nabídky vybrali.

Chytré telefony, tzv. smartphony dnes nejčastěji využívají tři operační systémy. Přístroje iPhone od společnosti Apple mají vlastní systém iOs, Nokia vsadila na Windows Mobile, nejrozšířenějším operačním systémem na světě je ale Android, na který vsadil například Samsung nebo Sony. A právě v přístroji Sony Xperia P s operačním systémem Android 4.0.4 jsme vybrané aplikace zkoušeli. Všechny jsou bezplatně ke stáhnutí pomocí aplikace Onchod Play. Používání těchto aplikací většinou vyžaduje připojení k internetu, bez kterého jsou ale chytré telefony stejně k ničemu.Pumpdroid DashboardJak už název aplikace napovídá, slouží k vyhledávání čerpacích stanic, a to podle mnoha parametrů. V prvním kroku doporučujeme vstoupit do položky Nastavení, kde si lze navolit třídění čerpacích stanic podle vzdálenosti nebo ceny. Uživatel si může vybrat typ paliva, vedle klasických druhů jako jsou Natural 95 nebo motorová nafta, zde nechybí ani E85, CNG. Na výběr jsou zde ale přímo i obchodní názvy jednotlivých pohonných hmot jako Verva diesel nebo Optimal diesel.

V aplikaci si také můžete určit, v jakém okruhu od vaší polohy se mají čerpací stanice vyhledat a do filtru si můžete zadat i konkrétní název čerpací stanice či řetězce. V dalším kroku si aktualizujete ceny pohonných hmot. Poté se zobrazí seznam čerpacích stanic včetně cen pohonných hmot. Když si některou z nich vyberete, rozbalí se další nabídka s dalšími možnostmi. V položce Úprava cen můžete ručně změnit ceny podle skutečnosti. Možnosti Naviguj vás dovede k vybrané čerpací stanici, vybrat si můžete mezi navigační aplikaci Google Mapy nebo Sygic. Info/ Úprava zobrazuje základní informace o čerpací stanici, jako jsou adresa, GPS koordináty či otvírací doba. Stiskem možnosti Oblíbené se vybraná čerpací stanice zařadí do seznamu oblíbených.

+ možnost vybírat pumpy podle mnoha parametrů, možnost navigace, přesnost cen
- žádné jsme neobjeviliBodový systémAplikace, která přehledně ukazuje, jaké jsou finanční i bodové postihy za různé přestupky. Ty jsou rozdělené na sekce rychlost, parkování, technický stav a doklady, přednosti, přestupky během jízdy, alkoholické a návykové látky a ostatní. V případě jednání s policisty o přestupku tak můžete snadno a rychle zjistit, zda vás akorát nestraší. Pokud vám náhodou hrozí vybodování, v položce Odpočet bodů najdete seznam míst včetně přibližných cen, kontaktů a přesné polohy, kde si absolvováním kurzu bezpečné jízdy nějaký ten bodík umažete.

Pomocí této aplikace si také můžete najít nejbližší místo ve vašem okolí, kde lze požádat o výpis z karty řidiče. Docela nás zaujala funkce Moje přestupky, což je takový bodový deníček, kam si postupně můžete zapisovat všechny své přestupky a mít tak přehled o množství bodů, tedy pokud vám je policista sdělí. Je zde také tzv. kalkulátor trestu, který jak už název napovídá, vypočte postih za určitý přestupek.

+ mužete si oveřit, zda udělený trest odpovídá vyhlášce, kontakty na úřady
- žádné jsme neobjeviliSMS ParkovaCzechKaždý z nás už asi zažil situaci, kdy přijde k parkovacímu automatu a zjistí, že nemá u sebe žádné drobné. Jako záchrana může posloužit aplikace, pomocí níž lze platit za parkování pomocí SMS v těchto městech: Brno, Bruntál, Břeclav, Česká Kamenice, Děčín, Dvůr Králové nad Labem, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Hranice, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Jičín, Jihlava, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Most, Pardubice, Praha, Prachatice, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Žatec a Žďár nad Sázavou.

Ne v každém městě tuto aplikaci můžete využít na venkovní placení, například v Praze lze tímto způsobem platit pouze ve vybraných nákupních centrech. V naší metropoli lze za parkování platit kartou Open card. Například v Táboře to funguje tak, že si nejprve zvolíte oblast a konkrétní automat, vyberete si dobu parkování a necháte vytvořit SMS, kterou pak odešlete.

+ nepotřebujete drobné, kdykoliv si můžete parkování protáhnout
- ne všude to funguje na venkovní stáníCity TrafficBydlíte v Brně, Praze nebo v Ostravě a do práce jezdíte automobilem? Chcete vědět, jaká je aktuální dopravní situace v těchto městech?

Tak si stáhněte aplikaci City Traffic, která stahuje a zobrazuje snímky z dopravních kamer v těchto městech. Například v české metropoli jsou k dispozici záběry z celkem 110 dopravních kamer, stejný počet monitoruje i dálnici D1. Aplikace dále informuje o dopravních nehodách či omezeních, na mapě dokáže zobrazit i hustotu dopravy. V Praze můžete mít díky sběru dat z automatických teplotních čidel přehled o teplotách na téměř 60 místech v Praze. Hlavně mimopražským se zase bude hodit informace o obsazenosti parkovišť P+R, přesně se tak dozvíte, kolik je kde ještě volných míst. Můžete si i nechat zobrazit místa, kde se měří okamžitá rychlost či kde probíhá úsekové měření. Aplikace je propojená s mapami, takže si můžete názorně ukázat veškerá místa kamer, čidel nebo radarů a podívat se i na hustotu dopravy. Pokud máte svou pravidelnou trasu, do položky Oblíbené si můžete uložit kamery, radary či teplotní čidla na své obvyklé cestě, takže ještě než vyjedete z domova, můžete si prohlédnout aktuální dopravní situaci a podle toho operativně měnit trasu do práce.

+ široké možnosti zobrazení a informací, propojení s mapami, můžete si nastavit oblíbené kamery
- k dispozici pouze tři česká městaTudy neAplikace, která na mapě názorně ukazuje různé typy dopravních omezení, jako jsou plánované ři nečekané uzavírky a nehody. Ty se liší typem ikony, kterou když otevřete, zobrazí se dialogové okno s podrobným popisem dané situace. Informace jsou získávány od Ředitelství silnic a dálnic. Pokud po cestě narazíte na nějakou dopravní událost, můžete ji sami nahlásit. Bohužel zde nejsou žádné kamery nebo informace o hustotě dopravy.

+ názorné a podrobné zobrazení dopravní sitauce
- nezobrazuje hustotu provozu, nejsou kameryMonitor dálniční dopravyAplikace s obdobným zaměření jako City traffic zaměřená ale na sledování dopravní situace na českých dálnicích. Na první záložce se nacházejí textové informace o dopravní situaci ve vámi nastavené vzdálenosti, maximum je 50 km. Tento rádius lze nastavit také pro dopravní kamery z českých dálnic. Bohužel náhledy jsou malé, pokud je chcete zvětšit, v nastavení si musíte navolit vyšší rozlišení a nejdou nijak zvětšit. Můžete si sice nastavit vyšší rozlišení snímků, velikost stáhnout Tato aplikace zároveň z internetu stahuje zprávy týkající se jakékoliv dopravní situace, jako zdroj slouží portály jako iDnes, Noniky.cz, ale také Ředitelství silnic a dálnic nebo asistenční služby.

+ kamery z dálnic
- nelze nastavit oblíbené kamery, není propojenost s mapamiPolicejní passatyTato aplikace nabízí pouze seznam všech rychlých Volkswagenů Passat, které má k dispozici Policice České republiky. Najdete zde registrační značky, karosářskou verzi a barvu.

+ budete mít přehled, které passaty vás mohou změřit
- v praxi nepoužitelnéPromile.INFOJde o aplikaci pro přibližný výpočet odbourávání alkoholu z krve. Na jejím vývoji spolupracoval plzeňský Prazdroj a na rozdíl od ostatních podobných aplikací dokáže zohlednit snižování hladinu alkoholu i při jeho konzumaci.

V prvním kroku si nejprve zadáte osobní údaje, tedy pohlaví, hmotnost a věk. Trefit se posouváním kurzoru po ose na přesnou hodnotu není úplně nejjednodušší, protože si prstem zakrýváte číselný údaj. Po uložení osobních údajů se zobrazí časová osa, kam v průběhu času jednoduše zaznamenáváte vypitý alkohol. Od programátora je zde předdefinováno pět základních druhů alkoholu (pivo 0,5 a 0,3 l, víno 0,1 l, panák 0,04 a 0,02 l), můžete si ale namíchat i svůj vlastní drink. Aplikace pak na základě zkušeností a biochemické praxe vypočte, kdy byste měl být opět střízlivý. Zároveň se ale také dozvíte, kolik alkoholu máte v těle a jaké má na vás účinky. Jednou z funkcí aplikace je tzv. rychlokalkulačka, která orientačně spočítá, za jak dlouho byste měl být střízlivý po vypití určitého množství alkoholu. I když jde o velmi užitečnou aplikaci, pořád je třeba mít na pozoru, že jde o odhad a že pít před řízením by se nemělo.

+ uživatelsky jednoduché, názorné zobrazení, snadná obsluha
- chybí kontakt na asistenční služby (želvy nebo andelé), hůř se nastavují osobní údajeČeská pojišťovnaUniverzální aplikaci pro klienty České pojišťovny mohou motoristé využít dvěma základními způsoby. A to buď pro uzavření cestovního pojištění, nebo v případě dopravní nehody. Nehodu můžete nahlásit buď telefonicky, a to prostřednictvím možnosti Zavolejte nám, kde jsou přímé odkazy na telefonní čísla asistenční služby a služby hlášení dopravní nehody.

Po stisku tlačítka pomoc v nouzi se zobrazí základní telefonní čísla záchranných složek a pravidla první pomoci rozdělené do několika částí, které jsou doplněné názornými obrázky. Dopravní nehodu ale můžete nahlásit i přes aplikaci pomocí menu Nehoda a Nahlásit nehodu. Zde postupně vyplníte identifikačních údaje, místo a čas nehody, popíšete průběh nehody a definujete účastníky, resp. vozidla. Tyto informace pak odešlete do pojišťovny. Aplikace také umožňuje zaslat fotografie z místa nehody. Užitečné jsou i informace, jak se chovat po nehodě.

+ jednoduché a přehledné menu, v češtině a v angličtině
- chybí informace o dopravních pravidlech v zahraničí či důležitých kontaktech

Vydáno: 13. 01. 2013

Autor: Michal Štengl (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz