Nissan Leaf: 100% elektromobil

Nulové emise, maximální rychlost 145 km/h a jedinečné softwarové funkce. Řeč je o elektromobilu Nissan Leaf.

Od léta 2013 jezdí v New Yorku šest vozů Nissan Leaf jako taxi. Na počátku této myšlenky stál tehdejší starosta New Yorku Michael Bloomberg, který si přál, aby v roce 2020 byla třetina všech taxíků ve městě Nissan Leaf nebo jiných elektromobilů. Řidiči si novinku pochvalují. Vyhovuje jim klidná jízda, bezhlučný provoz, pohodlí i jednoduché a intuitivní ovládání. Stejně tak jsou spokojeni i s možnostmi nabíjení akumulátoru, které jim zabere jen pár desítek minut.

V Norsku byl Nissan Leaf v roce 2013 čtvrtým nejprodávanějším vozem na trhu. V měsíci říjnu dokonce vůbec nejprodávanějším autem v celé zemi s počtem 716 zaregistrovaných vozidel a tržním podílem 5,6 %. Podmínky při zakoupení vozu Nissan Leaf jsou pro uživatele velice výhodné. Majitel elektromobilu neplatí DPH ani silniční daň. Navíc může využívat k jízdě pruhy určené pro veřejnou dopravu a taxíky a neplatí za parkování.

Nissan Leaf se 24. listopadu 2012 zapsal do Guinnessovy knihy rekordů s největší přehlídkou elektromobilů. Na slavný závodní okruh v Silverstone se sjelo celkem 225 vozů Nissan Leaf. Rekord Chrysleru v počtu elektromobilů na jednom místě ze Spojených států se podařilo překonat o sedm vozů. Do Silverstone zamířili majitelé Nissanu Leaf z celé Velké Británie, mezi nimiž byl i moderátor populární televizní série Teorie velkého třesku Dallas Campbell nebo herec a obdivovatel elektromobilů Robert Llewellyn.

Každý rok se v Goodwoodu koná Festival rychlosti, na kterém bývají k vidění nejen úžasné sportovní vozy, ale také různé kuriozity. V létě 2012 padl v Goodwoodu nový rychlostní rekord v couvání. Zasloužil se o něj profesionální kaskadér Terry Grant s elektromobilem Nissan Leaf. Grant překonal rekord v couvání na 1 míli (1, 609 km). Tradiční britskou vzdálenost ujel za 1:32,02 min. s rychlostním průměrem 55 mil za hodinu (88,5 km/h).

Na konci září byl vytvořen nový český rekord v počtu ujetých kilometrů elektromobilem za 24 hodin. Nissan Leaf urazil trasu Brno – Výstaviště / Bratislava – Petržalka a zpět celkem devětkrát. Jeden okruh měřil 280 km. Leaf zvládl ujet 1 281 kilometrů, předchozí rekord pokořil o 251 kilometrů a spotřeboval 181,6 kWh v ceně 635 Kč při průměrné době dobíjení cca 40 minut. Náklady na 1 kilometr tak činily pouhých 50 haléřů.

Nissan Leaf při svém uvedení sklidil velký úspěch v tradiční a prestižní anketě Auto roku 2011, když se stal jejím vítězem. Leaf získal 257 bodů, druhá Alfa Romeo Giulietta nasbírala 248 a třetí Opel Meriva 244 bodů.

Prvním certifikovaným prodejním a servisním místem pro elektromobily Nissan v České republice se stala společnost AUTO IN s.r.o. V areálu pardubického dealerství byla nově nainstalována výkonná rychlodobíjecí stanice, která je bezplatně k dispozici také pro veřejnost.

Vydáno: 18. 02. 2014

Autor: Sauto.cz

Aktuální nabídka: Nissan LEAF bazar