Peugeot 2008 1.2 Allure: Praktický kříženec

Nenechte se zmýlit typickými vnějšími atributy SUV. Peugeot 2008 do terénu opravdu nemíří. Bratranec modelu 208 se mi jeví jako kříženec hned několika automobilových kategorií.

Větší, a tudíž prostornější Peugeot 2008 svou spřízněnost s modelem 208 odhalí až v kabině, v níž se opakuje líbivý styl hatchbacku. Tentokrát však jsou modrými svítivými linkami orámované přístroje umístěné nad volantem díky nižšímu posazu čitelné, aniž by řidič musel volant tlačit do spodní polohy. Rozlehlá skleněná střecha však snižuje strop až o pět centimetrů a ubírá místo vpředu i vzadu, kde je na malý crossover nečekaně dost místa až pro tři dospělé osoby. Kabinu ovšem musím pochválit jak za design, tak za prostornost a praktičnost. Značně objemný zavazadelník lze navíc snadno zvětšit. Opěradla asymetricky dělených sedadel se sklápějí jedním hmatem a sedáky zajedou do podlahy, takže vznikne takřka rovná a dlouhá plocha s nízkou nákladovou hranou.

Praktičnost zádi spočívá v rozlehlosti plochy i jednoduchosti manipulace se sedadly.


Příjemně mne překvapil tříválcový motor. Naštěstí marné byly obavy z tak časté nekultivovanosti těchto agregátů, zněl příjemně a vibrace byly omezeny na minimum. Hbité rozjezdy, dobré odstupňování převodovky (jen kdyby řazení bylo konečně lepší) a slušné reakce i při zařazené pětce ve městě: základní motor se mi tak jeví pro malého křížence hatchbacku, MPV, kombíku (2008 nahrazuje i kombi 207 SW) a SUV takřka jako optimální. Na dálnici ovšem točí 4000 otáček při 130 km/h a je hlučnější, ale jinak i 82 koní na lehký crossover většinou stačí. Rozumný styl jízdy se navíc příznivě podepíše na spotřebě. Když jsem nepospíchal a měl lehčí nohu na plynu, tak počítač ukázal spotřebu těsně nad 5 l/100 km.

Peugeot 2008 v nejvyšší (bohaté) výbavě Allure a s nepříliš drahými příplatky (navigace, panoramatická střecha) přijde i přes momentálně platnou slevu na více než 400 000 Kč, což je poměrně dost. Za stejný model v základu však dáte o 100 000 Kč méně.

Crossoveru nechybí sex-appeal a praktičností vyhoví i rodině.

Vydáno: 23. 10. 2013

Autor: Tomáš Pudil, foto Václav Novák (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Peugeot 2008 bazar