Prosím, nastupujte: Cesta kolem světa 2012

Slavný anglický gentleman Willy Fog, který počátkem 20. století uskutečnil cestu kolem světa za 80 dní podle knihy J. Vernea, by se divil, kam se posunula možnost cestování...

Měl jsem naplánovaný na sobotu 25. 8. 2012 príma výlet ke klasickým veteránům Cesta kolem světa 2012, který pořádal Veteran Garage Roděj & Ambrož. Bohužel díky dlouhodobému výpadku internetu jsem si neopsal o srazu absolutně nic. Zrada, co teď? Možnost stopování, dotazníková akce anebo dát hlavu do polštáře a modlit se za nahození linky? Vybral jsem si první možnost, oprašuji znalost stopování a vyrážím.

 Události Cesta kolem světa 2012

Pamatoval jsem si, že Veteran Garage Roděj & Ambrož má zázemí v Jílovicích u Borovan, zde jsem však pátral marně, po nablýskaných strojích minulého století ani zmínka, ani obláček, ba ani vůně olovnatého benzínu. Náhle jsem uslyšel sympatické zavrnění, co to? Snad medvěd, ale v těchto končinách? Po prvním zavrnění následovalo další a další a pak už jen klapání, zvuk mému uchu krásný. Z ničeho nic se ze zatáčky vynořil parádní Ford T 1913 v černé barvě a já zůstal stát, jako opařený, jako kdybych uzřel opuštěnou slečnu v červených plesových šatech, která je připravená na vyvedení do společnosti. To je to nejlepší znamení, které jsem mohl dostat a rozvážnou jízdou se vydávám za fordkou. Dojíždíme do nedaleké Třeboně, kde se začíná spouštět můj vnitřní alarm signalizující „pozor, příliš krásy najednou“.

 Události Cesta kolem světa 2012

Setkání se konalo od 9:30 na nádvoří Městského úřadu v Třeboni, kde proběhla uvítací ceremonie a zároveň i soutěž elegance. Bylo úžasné sledovat hemžení klasických automobilů a jejich hrdých majitelů. Bylo úžasné sledovat pána s knírem a jeho paní, kteří co pět minut hadříkem zbavují svoji Škodu Rapid každého smítka a s pohledem hrdých rodičů sledují, jak se jejich vůz zamlouvá ostatním. „Nádhera“ pravil jsem pánovi a pokračuji v obcházení všech těch krásek. Zapsáno bylo 45 vozidel a 30 motocyklů vskutku vybraných značek. Atmosféra byla navíc umocněna dobovými kostýmy, mohli jste zde potkat četníky z první republiky, vojáky, gentlemany, hasiče z okolních vesniček, jak jinak než na dobových stříkačkách, stroj času fungoval skvěle.

 Události Cesta kolem světa 2012

Na Cestu kolem světa si daly dostaveníčko vozidla s datem výroby do roku 1945. Vévodila zejména československá předválečná a válečná výroba značek Škoda, Tatra, Praga. K obdivu však byly i další opravdu zajímavé stroje, Ford T 1913, Morris 1929, Austin 16 1932, Fiat – Simca 1938, Bugatti 1911, o které se říká, že je nejstarší pojízdnou bugatkou světa a dědí se v rodině již po mnoho generací. Vedle těchto vozů zde byly i vozy poněkud novější, např. Fiat 850, Škoda Felicia, Velorex. Zkrátka na kterou značku jste pomysleli, byla tam.

Po ceremonii program pokračoval na Buškově Hamru, kde proběhla druhá část programu v podobě her. Úspěšné zakončení celé akce proběhlo za bujarého veselí ve Veteran Clubu v Jílovicích u Borovan. Akce se vskutku povedla, jak z pohledu meteorologického, tak z pohledu pořadatelů. Když se začali účastníci odebírat k domovu, byla ještě dlouho ve vzduchu cítit krásná charakteristická vůně, kterou moderní automobil již nezná. Cože je to za vůni? Říkejme tomu nostalgie, patina krásných automobilových časů.

 Události Cesta kolem světa 2012

Vydáno: 06. 09. 2012

Autor: Jiří Cejpek (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz