Renault Clio R.S. 2.0 16v Red Bull Racing RB7

Renault chce naplno využít své partnerství s týmem formule 1 Red Bull Racing a na oslavu zisku loňského titulu Mistra světa připravil pro model Clio R.S. speciální limitovanou edici RB7.

Clio R.S. Red Bull Racing RB7 je další z řady limitovaných edicí postavených na základě tohoto výjimečného ostrého hatchbacku. Tahle edice vznikla na počest obhajoby loňského vítězství týmu formule 1 Red Bull Racing v seriálu mistrovství světa a její jméno je označení vítězného monopostu, do něhož Renault dodává motory (odběratelem jeho jednotek jsou ještě týmy Lotus a Caterham).

RB7 na první pohled poznáte podle kontrastu černé metalízy a ve žluté barvě Sirius vyvedených vnějších zpětných zrcátek, aerodynamické lišty F1 v předním nárazníku a zadního difuzoru. Ten zde není jenom pro okrasu, ve vysokých rychlostech zvyšuje přítlak na zadní nápravu až o 40?kg. Poznávacím znakem je střecha polepená motivem šachovnice a loga Red Bull na bocích dveří.

 Automobily Renault Clio R.S. 2.0 16v Red Bull Racing RB7
Atmosférický dvoulitr je pružný, má sytý zvuk točí přes 7500 ot/min.

Výhradně pro RB7 jsou určená černě lakovaná 18" kola Interlagos (+4100 Kč), která odhalují rudě lakované třmeny Brembo. Ty jsou neklamným znamením toho, že tohle auto má přitvrzený podvozek Cup. To je dobrá, ale i špatná zpráva. Na nerovném povrchu totiž umí dát clio do zad přes skořepinová sedadla hodně tvrdé šťouchance a také ostrá jízda po hodně hrbolatém povrchu vyžaduje pevné sevření skvělého volantu. Na druhé straně je R.S. Clio skutečný sportovní automobil, u kterého mu to odpustíte. Obzvláště když ho pořádně protáhnete po kvalitních klikatých zatáčkách, kde naplno vynikne fantastický podvozek s přední nápravou s oddělenou těhlicí (do řízení se nepřenášejí žádné rušivé síly) a úžasný atmosférický dvoulitr. Ten i díky krátkému zpřevodování krásně táhne z nízkých otáček a velmi ochotně se i vytáčí. Mezi 5500 až 7500 ot/min se promění v opravdového ďábla s nádherným mechanickým zvukem. Jeho spotřeba se pohybuje od osmi do jedenácti litrů.

Cena
Clio R.S. 2.0 16v Red Bull Racing: 589 900 Kč
Testovaný vůz: 706 900 Kč

 Automobily Renault Clio R.S. 2.0 16v Red Bull Racing RB7


Vydáno: 15. 11. 2012

Autor: Michal Štengl (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz