Renault Grand Scénic 1.5 dCi EDC Dynamique

Omlazený grand scénic nabízí velkorysý prostor za dobrou cenu. Zájemci o "automat" ale mají stále jedinou možnost - verzi 1.5 dCi.

Kombinace dieselové patnáctistovky a dvouspojkové převodovky EDC se ukazuje jako velmi příjemná při popojíždění ve městě i na dlouhých cestách. Na rozdíl od verze s manuálem ale „automat“ nemá stop-start a točivý moment zůstává 240 Nm. K přímo řazené převodovce se dodává modifikovaná verze 1.5 dCi Energy s 260 Nm.

 Automobily Renault Grand Scénic 1.5 dCi EDC Dynamique
Přístrojová deska je trochu komplikovaně řešena, na ovládání si ale zvyknete.

Diesel běží velmi kultivovaně a netrpí výraznou prodlevou, do hluchých míst pod 1400/min vás elektronika vůbec nepustí. Díky krátkému odstupňování se většinou pohybujete na pětku a šestku. Tu zařadíte už v 60 km/h, na dálnici (při 130 km/h) už ale motor točí 2800/min a spotřeba se pohybuje kolem 7 l/100 km. Což je o půl litru více než u silnější 1.6 dCi. Pod šest litrů se dostanete pouze na volné silnici, se snahou o úspornou jízdu tak příliš nepochodíte. Dynamika prázdného vozu však mile překvapí, pokud ale budete častěji jezdit v plném obsazení, sáhněte po jednašestce.

 Automobily Renault Grand Scénic 1.5 dCi EDC Dynamique
Inovovaný diesel 1.5 dCi běží tiše, projezdí ale kolem 7 l/100 km.

Převodovka EDC oproti konkurenčnímu DSG sice postrádá sportovní režim i páčky pod volantem, ale řadí hladčeji a bez cukání. Rychlost přeřazování je nepatrně pomalejší, ale na manuální změnu i kickdown reaguje pohotově. Podvozek preferuje pohodovou jízdu, opatrné ESP nedopustí žádné nepřístojnosti, v zatáčkách je vůz těžkopádný.

S prostorností je na tom grand scénic velmi dobře, nouzová třetí řada sice většinou jen zabírá místo v zavazadelníku, ale v té druhé se usadíte velmi pohodlně. Tři stejná samostatná sedadla a rovná podlaha zajišťují rovné podmínky i prostřednímu spolujezdci. Vpředu jsou mezi loketní opěrkou a středovým panelem neprakticky „utopená“ odkládací místa pro kelímky. Chválíme kvalitu zpracování, tlumený zvuk při zavírání dveří i ve velké míře měkčené materiály.

 Automobily Renault Grand Scénic 1.5 dCi EDC Dynamique
Aktivní opěrky hlav si můžete „vylepšit“ o boční vedení.

Rodinným účelům i peněžence vyhoví grand scénic na výbornou. V akční ceně stojí bohatě vybavené verze 1.5 dCi EDC Dynamique 494 900 Kč (se sedmi sedadly o 15 tisíc více). Za hůře vybavený Touran 1.6 TDI DSG zaplatíte 639 900 Kč a za nepříliš prostorný Grand C-Max 2.0 TDCi (85 kW) Powershift 568 990 Kč.

Cena
Grand Scénic 1.5 dCi EDC Dynamique: 559 900 Kč
Testovaný vůz: 713 000 Kč

 Automobily Renault Grand Scénic 1.5 dCi EDC Dynamique
Na zádi není modernizace moc patrná.


Vydáno: 05. 07. 2012

Autor: Martin Jeník (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Renault Grand Scénic bazar