Reportáž: Felicie, Felicie!

Nemusíte být škodováckým fandou, nemusíte být ani vyznavačem historie okřídleného šípu. Projede-li však kolem vás stará felicie, vsadím se, že nevšímavý pohled neudržíte.

O Škodě Felícii se říká, že se jedná o jeden z nejkrásnějších a nejoblíbenějších modelů, který byl mladoboleslavskou Škodou za uplynulou historii vyroben, a jejíž sláva právoplatně není omezena hranicemi České republiky.

 Události Orlík 2012 - sraz Felicia klub

Pro upřesnění, na mysli nyní nemam její mladší sestřičku z 90. let, ta na svoji historickou hodnotu teprve čeká. Bude-li nám však přáno, celkem se těším na čas, kdy ji budu na veteránských setkáních okukovat a vyprávět se zaujetím svým vnučkám a vnukům, že s tímto vozem jsem jezdil na daleké pracovní cesty a dovolené.

O srazu sportovních kabrio škodovek a příbuzných sportovních vozů s názvem „Orlík 2012“ pořádaný jihočeským Felicia klubem, jsem se dozvěděl na poslední chvíli od kamaráda Michala, který se svojí slečnou vlastní stařičkou Škodu Octavii a patří mezi velké automobilové nadšence.

Sraz se konal v sobotu 11. srpna na jihu Čech, na náměstí ve vesničce Bernartice. Je zajímavé, že na ose Strakonice, Křenovice, Bernartice, Tábor se uskutečnily v nedávné době opravdu zajímavé srazy, které umí přilákat širokou veteránskou veřejnost. Pro příští rok rozhodně doporučuji všem nadšencům sledovat dění v těchto městech a jakmile se ohlásí aktuální veteránský sraz, nemeškejte, naložte rodinu a uhánějte na parádní zážitek.

 Události Orlík 2012 - sraz Felicia klub

Dojíždím na místo konání za lehce deštivého počasí a už z dálky mě zdraví charakteristické křivky, elegantní sportovní design, nablýskaný chrom a hrdí majitelé, kteří své feldy nedokáží ani na minutu opustit a když se náhodou k tomuto činu odhodlají, aby probrali s kolegy co je ve světě kabrioletů nového, sledují každého, kdo se kolem vozu jen mihne. Já se svým fotoaparátem jsem byl na mušce neustále.

Sraz byl určen především Škodám Felicie a příbuzným modelům, předchůdkyni Felicie, Škodě 450, Škodám Octavie a Spartakům. K vidění byly mimo jiné i modely, Škoda 110 R a Škoda MB 1000 se stylovými historickými doplňky, platem vajec a čapkou u zadního okna, spolujezdec plyšový medvěd Mototechna.

 Události Orlík 2012 - sraz Felicia klub

Netradiční podívanou pro mé oko byl vůz Škoda Felicie krémové barvy s posádkou postaršího gentlemana s prošedivělým knírem a jeho sympatickou paní v dobovém ošacení, kteří vlastnili vůz určen pro anglický trh, tedy s pravostranným řízením. Nesmírně jim vůz slušel, skoro bych řekl, že se jedná právě o šlechtice z britského ostrova, kteří si dali dostaveníčko na českém venkově. Pro anglický trh byl určen i další z vozů, Škoda 110 R oranžové barvy, moc hezký automobil, který bych si dovedl představit i ve své garáži.

Program byl pestře vyvážený. Úderem desáté hodiny všichni účastníci naskákali do svých strojů se staženou střechou, vyčkávajíc, kdo udělá ten první krok zažehnutí. Stalo se, červená kráska zavelela přihozením jiskry a následně sešlápnutím plynového pedálu velitelka, dirigentka, vévodkyně, udala povel. Po ní následovaly další a další, až na bernartickém náměstí hrál slušný orchestr čtyřdobých nástrojů. Jakmile se seřadily všechny vozy do špalíru, vydala se kolona na spanilou jízdu po Jihočeském kraji.

 Události Orlík 2012 - sraz Felicia klub

Jako první zastávka byla naplánována prohlídka Stádleckého řetězového mostu, kde byly vozy vystavené ke všudypřítomným pohledům okolních lidí. Zbytek dne byl parádní, dokonce i počasí se umoudřilo. Po této zastávce následovala skvěle vydařená plavba parníkem po Vltavě a možnost pózování a vystavení vozu před zámkem Orlík. Je pravdou, že ač se převážně jednalo o kabriolety, počasí - nepočasí, jezdilo se na plný plyn bez ohledu na jeho rozmařilosti a to bylo skvělé.

Dnešní sraz byl ve znamení stylové československé historie, která je líbivá alespoň, co se automobilů týká. Jak jsem již na začátku článku poznamenal, feldy se nemusí líbit každému, ale jistě mi dáte za pravdu, že právě tento sportovní model je velmi povedený a své místo ve veteránské historii rozhodně má. Přiznám se, že když kolem mě projede Škoda Felície, rozhodně sleduji její vzdalující se siluetu do posledních chvil. 

 Události Orlík 2012 - sraz Felicia klub

Vydáno: 23. 08. 2012

Autor: Jiří Cejpek (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Škoda Felicia bazar