Seat Ibiza ST 1.4 16V Copa

Akční verze Ibiza Copa zahrnuje vše potřebné, v případě kombíku se čtrnáctistovkou pod kapotou se jedná o více než doporučeníhodnou verzi.

Španělská konkurentka fabie com-bi s akční výbavou Copa startuje v případě kombi na 267 900 Kč za verzi 1.2 (51 kW). Osvědčená šestnáctiventilová jednačtyřka (63 kW), kterou jsme si vybrali k testu, začíná na 281 900 Kč. Každopádně připlatit si se vyplatí, nejenže silnější motor v kabině téměř neslyšíte a není problém se s ním vydat na dálnici (2700/min při 130 km/h), ale dokáže i pružně zrychlovat z padesátky na pětku (1500/min). Bez problémů přitom jezdíte kolem 6 l/100 km.

 Automobily Seat Ibiza ST 1.4 16V Copa
Zadní část karoserie je přehledná, parkovací čidla oželíte.

Být za volantem ibizy řidiče rozhodně těší, řízení nabízí optimální zpětnou vazbu, není přehnaně tuhé a ani příliš lehké. Podobná chvála náleží i řazení, které se v drahách pohybuje lehce a přesně. Do zatáček se ibiza vodí přesně bez náznaku těžkopádnosti a nedotáčivosti. Potenciál platformy PQ25 využívají u Seatu rozhodně lépe než Volkswagen u pola. Přitom i malý seat si zachovává dostatek komfortu, patnáctipalcová litá kola (standard verze Copa) s pneumatikami 185/60 představují optimální kompromis. V interiéru nadšení trochu utlumí fádní přístrojová deska se základním rádiem, které ergonomií nevyniká, nejlépe se tak ovládá pod volantem. Kvalita materiálů i zpracování je v pořádku, žádné pazvuky se během testu neozývaly.

 Automobily Seat Ibiza ST 1.4 16V Copa
Díky zešikmenému středovému panelu ibiza neutiskuje pravou nohu řidiče.

Odkládací prostory najdete tam, kde je hledáte, výhradu máme k umístění tlačítka varovných blikačů dole před řadicí pákou. S prostorností vpředu a vzadu pro nohy problém nenastane, pouze vzadu omezuje svažující se střecha hlavy cestujících nad 180 cm. Sedadla nabízejí skvělé pohodlí i oporu v zatáčkách.

Pohledný malý kombík od Seatu nás o svých kvalitách přesvědčil velmi rychle. Výbava Copa přidává oproti výchozí Referenci navíc klimatizaci, tempomat, litá kola a elektricky ovládaná zrcátka, v jinak kompletní výbavě překvapivě chybí palubní počítač. Akční Fabia Combi Family se stejným motorem stojí 307 500 Kč, postrádá ale tempomat (9200 Kč) a mlhovky (2700 Kč). Ve prospěch ibizy tak kromě modernější konstrukce hovoří i úspora téměř čtyřicet tisíc korun!

Cena
Ibiza ST 1.4 16V Copa        281 900 Kč
Testovaný vůz                   297 900 Kč

 Automobily Seat Ibiza ST 1.4 16V Copa
U zavazadelníku (0,430 m³) oceníte především nízkou nákladovou hranu.


Vydáno: 04. 10. 2011

Autor: Martin Jeník (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Seat Ibiza bazar