Seat Toledo 1.2 TSI Reference: Česko-španělský slovník

Porozumějí Češi španělskému výkladu "levného" globálního vozu? Mohli by, toledo je v některých ohledech lepší než rapid. Musí ale srazit cenu, jinak nebude mít šanci.

Toledo, nebo rapid? Otázka, před kterou možná stojí (nebo spíš stála) řada zájemců, kteří původně uvažovali o rapidu. Škodovka ji totiž prozatím nejspíše vyřešila, když rapid podstatně zlevnila, resp. přišla s akční cenou od 269 900 Kč. Ještě v půlce ledna ale stál základní rapid (u kterého do ceny promítli zvýšení DPH) totéž, co toledo - 292 900 Kč. V tu chvíli mluvila řada věcí pro toledo - nebude na českých silnicích takovou "tuctovkou", splývavější záď vypadá sportovněji a subjektivně působí toledo jistěji i na silnici.

Rozdíly ani nejsou nijak výrazné a toledo hodnotíme stejnou známkou jako rapid. Toledo nabízí o něco komunikativnější řízení s tužším naladěním, na druhou stranu se do něj v zatáčkách na špatném povrchu přenášejí rázy. Přitvrdilo i pérování a toledo se tak do zatáček vrhá s o něco větší jistotou. V extrému jsou na tom ale obě auta podobně, byť se rapid nepatrně více naklání. Komfort tlumení je zejména na 16" kolech s nízkým profilem 45 poměrně omezený, seatu to ale zákazníci spíše odpustí než škodovce.

 Automobily Seat Toledo 1.2 TSI Reference
Splývavější záď pobere totéž, co u rapidu (0,550 m3), vstupní otvor je velkorysý.

V interiéru se toho oproti rapidu moc nezměnilo, záplava tvrdých plastů hezky ani hodnotně nevypadá, k lepšímu dojmu ale přispívá příjemně tvarová hlavice řadicí páky a výrazněji tvarovaný volant s multifunkčním ovládáním à la šestá generace golfu - zdánlivé maličkosti, které ale udělaly docela dost. Zbytek je 1:1 včetně velkého místa pro nohy zadních cestujících, obřího zavazadelníku (0,550 m3), ale i nesklopných sedáků (nevznikne tak rovná ložná plocha).

Testovaná 1.2 TSI/63 kW je stejně jako v rapidu ještě ze starší řady EA111 s řetězovým rozvodem a osmi ventily. V praxi je velmi příjemná, zatahuje od 1400/min a běžně ji není nutné přehnaně točit. Na dálnici (3000/min) spálí kolem 6,5 l/100 km a v závislosti na stylu jízdy se většinou odchyluje do jednoho litru na obě strany. Vzhledem k vysokým přepravním možnostem je lepší volbou silnější, 77 kW verze, ale ani slabší z obou jednotek nezklame.

 Automobily Seat Toledo 1.2 TSI Reference
Ovládání na volantu z minulého golfu a mohutná hlavice řadicí páky zlepšují dojem z interiéru.

Největší problém toleda je cena, poté co rapid zlevnil, mělo by to samé co nejrychleji udělat i toledo. Tím spíše, když moderní a atraktivně vypadající leon je se stejnou výbavou a 1.2 TSI levnější (334 900 Kč vs. 318 900 Kč).

Cena
Toledo 1.2 TSI Reference: 334 900 Kč
Testovaný vůz: 347 900 Kč

 Automobily Seat Toledo 1.2 TSI Reference
Díky odlišně tvarované přídi si toledo s rapidem nespletete. Xenony se nenabízejí ani do jednoho.


Vydáno: 10. 04. 2013

Autor: Martin Jeník (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Seat Toledo bazar