Seat Toledo 1.6 TDI Reference: Referenční

Seat prodává toledo za nižší ceny než Škoda Rapid. A ještě když chytnete dobrý paket...

Malé sedany zažívají jakousi renesanci a v poslední době jich přibylo hned několik. Se všemi už jsme měli tu čest, teď naposledy s toledem, které je převlečenou Škodou Rapid. Odlišností není mnoho, tou nejvýraznější je ostře střižená maska chladiče.

 Automobily Seat Toledo 1.6 TDI Reference
Interiér a jeho plastová jednoduchost. Pozice za volantem je průměrná.

Tento typ vozů většinou není technicky nijak zvlášť vybaven i z toho důvodu, že by měl kromě praktičnosti zaujmout také cenou. Testované toledo ve výbavě Reference je sice o chlup levnější než srovnatelný rapid, ovšem od francouzské konkurence si stále drží cenový odskok. Je zkrátka dražší, ovšem záleží také na tom, zdali je o tolik lepším vozem než ostatní.

Proti rapidu nabízí zajímavější výbavu, kterou v našem případě ještě rozšiřuje obsáhlý paket Reference, který obsahuje řadu prvků. Nezbylo snad jen na praktický USB vstup, což je škoda, například i Renault Fluence ho má v základu. Na "flashku" ale auto samozřejmě nejezdí. Pokud srovnáme jízdní vlastnosti toleda a konkurence, brzy zjistíme, že dvojice Škoda/Seat je na tom lépe než francouzské vozy v mnoha ohledech (směrová stabilita na dálnici, změny zatížení, reakce na prudké manévry), avšak zaostávají například v oblasti pohodlí pérování, což je zrovna v současné době na českých silnicích důležité téma.

 Automobily Seat Toledo 1.6 TDI Reference
1.6 TDI je hlučný, dynamicky průměrný a zbytečně drahý. Pokud nemáte velký proběh kilometrů, vyplatí se uvažovat o 1.2 TSI.

S toledem jsem se během testování úplně nesžil, a to z několika důvodů: má nepříliš pohodlné sedačky a poněkud necitlivé řízení, díky kterému působí při jízdě trochu odtažitě a ne zcela čitelně. Podvozek považuji za přiměřeně komfortní, ale tvrdší než u konkurence, za což částečně mohly i nízkoprofilové pneu. Podvozek ale proti konkurenci působí pevněji a kvalitněji, což oceňuji. Rázy na nerovnostech nejsou tak dramatické jako u levnější konkurence. Celkově jde o poctivější kus auta, což je patrné například i na prostorném a kvalitně zpracovaném interiéru, ale cena verzí je zbytečně vysoká. Toledo na mě pozitivně působí zpracováním, nabídkou výbavy, kvalitou, podvozkem a vnitřním prostorem. Je ovšem drahé, odtažité a nepříliš komfortní. Proto bych se podíval i na jiné vozy a třeba i cenově mnohem příznivější verze Toledo 1.2 TSI Reference, k malému sedanu se benzinová jednotka hodí velmi dobře.

Cena
Toledo 1.6 TDI Reference: 418 900 Kč
Testovaný vůz: 418 900 Kč

 Automobily Seat Toledo 1.6 TDI Reference
Na sněhu nevykazoval vůz optimální trakci kvůli použitým pneumatikám. Chování na silnici je citelně nedotáčivé.


Vydáno: 04. 05. 2013

Autor: František Vahala (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Seat Toledo bazar