Servisní knihy: Hodnota knížky

Je vůbec jasná a průhledná servisní historie vedená v servisní knížce k něčemu? Tuto otázku si nejspíše položila již značná část motoristů. Zeptali jsme se tedy odborníků, jaký vliv má "serviska" na cenu ojetých automobilů.

Koupě ojetého automobilu je vždy tak trochu sázka do loterie. Odhadnout, jak se s autem v minulosti jezdilo a jaké bylo opotřebení jednotlivých dílů, je v podstatě zhola nemožné. I když konkrétní vůz a jeho řidiče znáte, stejně nevíte, jak se s ním jezdilo každý kilometr a jestli se majitel o automobil správně staral.

Jistou pomůckou se tedy při výběru ojetého vozu stala servisní kniha, kam servis zapisuje datum prohlídky, počet najetých kilometrů a úkony provedené na voze. Díky ní má zájemce o automobil představu o stavu vozidla, rozsahu oprav či pravidelné péči, ale i původu vozidla či datu skutečného uvedení do provozu.

 Automobily Servisní knihy
Pracovníci servisu opravují vozy dané značky každý den, měli by je tedy velmi dobře znát.

V inzerci ojetin je servisní kniha velmi často se vyskytující slovo, jak je to však v reálu? Na to jsme se zeptali Karolíny Topolové, generální ředitelky AAA Auto a.s. "Při pohledu do inzerce ojetin je přítomnost servisní knížky udávána zhruba u 75 % všech vozů. Realita takto růžová není. Pokud totiž nejsou záznamy v servisní knize vedeny v pravidelných intervalech od začátku až do konce (a pokud možno výhradně autorizovaným servisem), je význam tohoto dokumentu pro posouzení historie vozu poněkud sporný. Do našich českých autocenter denně přijede na výkup zhruba 300 vozů, z nichž sotva třetina má skutečně transparentně doloženou servisní historii, u níž nevznikají žádné pochybnosti," říká. Podobný názor má rovněž Zdeněk Šustr, hlavní metodik firmy IBS Expert zodpovědný za oceňování vozidel TAXexpert. Podle něj je skutečně použitelných a oveřitelných asi jen 18 až 25 % servisních knih. Dávejte si tedy při koupi pozor, zda jsou v servisce všechny údaje a jestli nejsou napsány jednou propiskou stejným rukopisem.

Má však servisní kniha pozitivní vliv na cenu automobilu při prodeji? Zcela jistě. A jak velký? "Hodnotové vyjádření je velmi obtížné. Zde se nevyplácí paušalizovat, neboť je nutné brát v úvahu vždy hodnotu vozidla jako celku. Navíc procento navýšení hodnoty vozidla z důvodu vedení servisních záznamů do značné míry snižuje jejich obecně malá důvěryhodnost. Osobně odhaduji, že rozdíl hodnot vozidla v případě doložení a nedoložení servisní knížky není vyšší než 5 %," říká Zdeněk Šustr.

 Automobily Servisní knihy
Díky slevám není údržba starších automobilů v autorizovaných servisech tak nákladná.

V podobném duchu odpovídá rovněž Karolína Topolová: "V některých segmentech je servisní kniha považována za samozřejmost (obecně např. vozy do tří let stáří, často jsou ještě v tovární či prodloužené záruce nebo krátce po jejím vypršení). U mainstreamových pěti- až desetiletých ojetin s cenou do 200 000 korun se absence servisní knihy může v ceně projevit rozdílem až 10-15 %. Prodejnost vozu bez servisní historie je problematičtější, důvěra kupujícího je oslabena, a to se musí v ceně vozu projevit," říká. Automobil se servisní knihou má tedy ještě tu výhodu, že jej snáze prodáte.

Jak si tedy údaje v servisní knize mohu ověřit? "Obtížně," říká Zdeněk Šustr a dodává: "Servisy totiž tyto údaje nechtějí často ani sdělovat. K údajům v servisní knížce by proto měli být motoristé kupující starší vozidlo nanejvýš obezřetní." Karolína Topolová pak ještě podotýká, že u vozů, které byly koupeny v ČR nové, obvykle není problém dovolat se do servisu a historii vozu si ověřit.

 Automobily Servisní knihy
Kontrolou projdou všechny důležité části vašeho automobilu.

Nezapomeňte však, že při koupi ojetiny je nutno pečlivě posuzovat technický stav konkrétního vozu ve vztahu k jeho ceně a nespoléhat jen na povrchní dojmy a orazítkovanou servisní knížku.

Jasná servisní historie má svou váhu
Na otázky AUTO7 odpovídá Karel Starý, vedoucí poprodejních služeb Škoda Auto Česká Republika.

Jak velkou vnímáte důležitost jasné a průhledné servisní historie při prodeji automobilu? Nejde jen o zbytečné pozlátko?
Jasná a průhledná servisní historie rozhodně není jen zbytečným pozlátkem. Stačí, když si přečtete různé nezávislé průzkumy a statistiky o tom, kolik se u nás pohybuje pochybných vozů všeho druhu (poslepované bouračky atd.). Koupě vozu s jasnou a průhlednou servisní historií je tak jedinou možností, jak ochránit své peníze i zdraví.

Dá se procentuálně vyčíslit vyšší zůstatková hodnota automobilu s pečlivě vedenou servisní knížkou?
Nějaká všeobecně platná poučka asi není v tomto případě možná. Nicméně z našich interních statistik vyplývá, že pečlivě vedená servisní knížka vliv na zůstatkovou hodnotu vozu má. U jednoletého vozu se servisní knížkou a bez ní je cenový rozdíl ještě zanedbatelný, u tříletého se již jedná o cca 5 % a tento rozdíl nadále rychle roste. Je to i logické, čím starší vůz, tím větší riziko, že koupíte automobil ve špatném stavu, a tím větší význam servisní knížky.

 Automobily Servisní knihy
Váha pečlivě vedené servisní knihy s přibývajícím věkem vozu roste.

Jak náročné je zjistit, jestli údaje v servisní knížce odpovídají skutečnosti? Stačí k tomu zavolat do autorizovaného servisu?
Jedná-li se o vůz, který pravidelně navštěvoval naše autorizované servisy, pak logicky máme přístup do jeho servisní historie a můžeme i odhalit případné podvody. Takovéto informace ovšem po telefonu nesdělujeme, pouze osobně, chráníme tak majitele vozu proti eventuálnímu zneužití těchto informací.

Máte zhruba představu o tom, jak velká část zákazníků pečlivě jezdí na prohlídky do autorizovaného servisu?
Minulý rok si do našich autorizovaných servisů našlo cestu téměř milion zákazníků, jedná se tedy o naprostou většinu.

 Automobily Servisní knihy


Vydáno: 14. 04. 2013

Autor: Ondřej Chamilla (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Škoda Yeti bazar