Škoda Octavia 1.2 TSI Elegance: Krev a mlíko

Silnější 1.2 TSI nás v testu přesvědčila, že s ní octavia rozhodně není nějakou podvyživenou chudinkou. V mnoha ohledech se jeví jako optimální volba.

Objem 1,2 l pocitově nevzbuzuje právě důvěru u vozu, který pro řadu zájemců představuje náhradu za vozy střední třídy. Při pohledu do historických tabulek ale zjistíte, že dynamickými parametry se 1.2 TSI/77 kW vyrovná první generaci octavie s 2.0 MPI/85 kW, resp. druhé generaci s 1.6 FSI/85 kW.

S příchodem nové řady EA 211 byl problematický řetěz nahrazen řemenem, přišla 16V technika a variabilní časování ventilů. V praxi se motor projevuje větší ochotou v nízkých otáčkách a sbírá se už od 1400/min. Ustálenou rychlostí se pak lze pohybovat i v 1200/min (40 km/h - IV., 50 km/h - V., 60 km/h - VI.). Nahoru se tedy řadí opravdu brzy, motor se ale nebrání ani vytáčení. Největší plus je však spotřeba paliva, týdenní test jsme uzavřeli s průměrem 6,2 l/100 km. Na stejnou hodnotu se dostanete i při předpisové jízdě po dálnici. Ve městě se vejdete do 7 l/100 km, na volných silnicích i do pěti litrů. Dynamická jízda si pak vezme nejvýše lehce přes 8 l/100 km.

 Automobily Škoda Octavia 1.2 TSI Elegance
1.2 TSI potěší příjemným zátahem odspodu i spotřebou kolem 6 l/100 km.

Podvozkově se třetí generace posunula bezesporu kupředu - méně se naklání, v zatáčkách se ochotněji stačí do požadovaného směru, nabízí i výrazně lepší trakci a citlivěji zasahující protiprokluz. Jednoduchá zadní náprava ale nepůsobí v kombinaci s výbornou přední tak uceleně jako dříve. Omezení však přináší spíše v oblasti komfortu než v jízdních vlastnostech. Zejména v kombinaci se 17" koly se od ní občas přenášejí větší rázy, což se dříve nedělo. Doporučujeme zůstat u "šestnáctek".

Interiér potěší kvalitním zpracováním a rozměry, výborně se ovládá nový multimediální systém a skvělé je i hlasové ovládání v češtině. Zklame větší použití tvrdších plastů než dříve a ušetřit můžete za drahé samočinné parkování. Větší unifikace ovladačů v rámci koncernu nevadí a zvykli jsme si i na subtilní řadicí páku z rapidu.

 Automobily Škoda Octavia 1.2 TSI Elegance

Za cenu od 366 900 Kč dostane bezkonkurenčně prostorný a dostatečně dynamický vůz, škoda méně obsáhlé standardní výbavy než u golfu. Cena testovaného kusu ve výbavě Elegance se tak vyhoupla na 723 700 Kč.

Cena
Octavia 1.2 TSI Elegance: 485 100 Kč
Testovaný vůz: 723 700 Kč

 Automobily Škoda Octavia 1.2 TSI Elegance


Vydáno: 14. 06. 2013

Autor: Martin Jeník (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz