Škoda Superb Combi 1.8 TSI Elegance: Ve stínu nafty

Škoda Superb Combi patří k nejoblíbenějším manažerským automobilům. Jen minoritní část řidičů ale volí benzinový motor 1.8 TSI, který je za stejné peníze jako nejžádanější 2.0 TDI. Proč?

Budeme se asi opakovat, ale změna přídě do současného škodováckého stylu superbu opravdu prospěla. Nový nárazník a hlavně světlomety mu totiž dodávají mnohem dospělejší dojem a opticky ho i rozšiřují. Páté dveře dostaly trojúhelníkové "kubistické" prolisy, které jsou také poznávacím znakem rukopisu Jozefa Kabaně, autora současného škodováckého designu. Upravena byla i grafika koncových svítilen, díky trojici diodových pásů tak září charakteristické písmeno C do noci ještě výrazněji. A tím jsme vyčerpali seznam nejviditelnějších změn, protože asi jen málokdo má přehled o tom, zda byla šedá metalíza Metal, resp. bílá Moon v paletě barev i dřív. Lehkou úpravou prošla i nabídka litých kol.

Uvnitř je jedinou hmatatelnou změnou nový volant, který pochází z octavie. Superb také dostal druhou generaci skvěle fungujícího automatického parkovacího asistentu (za 22 500 Kč, od stupně Elegance v základu), který tohoto dlouhého jezevčíka vmáčkne do mezer, do nichž byste si sami snad ani netroufli. Jinak se v interiéru nic zásadního neudálo. Místa pro kolena vzadu je sice tolik, že si dospělí přehodí nohu přes nohu, i ve dvou ale k sobě mají kvůli omezené šířce hodně blízko a cestovat někam ve třech je trochu těsné. Nové multimediální systémy nebo bezpečnostní asistenty známé z octavie dostane až třetí superb, plánovaný na příští rok.

 Automobily Škoda Superb Combi 1.8 TSI Elegance
Až na čtyřramenný volant se na přístrojové desce nic nezměnilo.

Totéž platí i o nové generaci pohonných jednotek. Přeplňovaný čtyřválec 1.8 TSI v superbu se tak musí smířit "jen" se 160 k, v octavii má 180 k. Normovaná spotřeba je 7,3 l, realita se pohybovala nad osmilitrovou hranicí, ve městě někdy vystoupala až k deseti litrům. I to je důvod, proč většina zájemců o superb volí stejně drahý naftový 2.0 TDI 140 k (od 629 900 Kč), který umí jezdit mezi 6 a 6,5 l.

Na závěr si neodpustíme jednu úvahu. Pokud vás vaše pracovní postavení a ego nenutí jezdit v autě střední třídy, kupte si novou Octavii Combi. Je dospělejší než superb, nemá o moc horší užitnou hodnotu, má úspornější motory, modernější komfortní i bezpečnostní systémy a proti superbu je i pohodlnější.

 Automobily Škoda Superb Combi 1.8 TSI Elegance
Rovné boky a plochá podlaha umožňují skvěle využít 633 až 1865 l.

Cena
Superb Combi 1.8 TSI Elegance: 629 900 Kč
Testovaný vůz: 832 500 Kč

 Automobily Škoda Superb Combi 1.8 TSI Elegance


Vydáno: 09. 08. 2013

Autor: Michal Štengl (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Škoda Superb bazar