Škoda Yeti 1,2 TSI - Bude se vám líbit

Zdvihový objem motoru 1,2 TSI vypadá na první pohled podezřele, ale přímé vstřikování a turbodmychadlo z něj dělají optimální základní motorizaci. Nejen pro Yetiho!

Po sérii Scoutů, z nichž jen Octavia dostala pohon všech kol, přišlo letos konečně na trh také ryzí SUV se značkou Škoda. Podobně jako Scouti je i Yeti nabízen s vyspělým pohonem všech kol nebo v levnějších verzích s pohonem pouze přední nápravy. Vzhled SUV v tom případě zůstává, trakční schopnosti jsou ale omezené na úroveň běžných osobních aut.

Když se na Yetiho podíváte jako na běžné osobní auto s vyšší karoserií, bude vám už po prvních kilometrech za volantem dávat základní čtyřválcová dvanáctistovka smysl. Jak se s ní žije na českých silnicích a v české realitě jsme zkoumali v týdenním testu.

Český motor pro celý koncern

Zatímco ve výkonové kategorii zážehových čtyřválcových motorů nad 80 kW se ve VW Group v posledních letech představila dlouhá řada novinek (mj. motory 1,4 TSI (90 kW, 103 kW, 118 kW, 125 kW), 1,8 TSI (118 kW), 2,0 TSI (120 kW, 147 kW, 155 kW), atd.), klíčová motorizace v nižší střední třídě - stokoňová atmosférická šestnáctistovka - dožívala jen s malými změnami. Motor, který má své kořeny v 90. letech, teď nahrazuje takřka revoluční maloobjemový čtyřválec 1,2 TSI. Jeho vývoj a výroba byla zařazena mezi strategické úkoly Škody Auto, která novinku bude dodávat také pro vozy značek Audi, SEAT a Volkswagen.

 

Čtyřválcový agregát má objem 1197 cm3, ze kterého dává největší výkon 77 kW (105 k) při 5000 min-1. Blok motoru je z hliníkové slitiny, což přispívá k velmi nízké hmotnosti celé pohonné jednotky - ta váží jen 89,5 kg. Jen osm ventilů, dva na každý válec, ovládá jeden vačkový hřídel, což pozitivně ovlivňuje třecí ztráty v motoru. Handicap menších průtočných průřezů pouze dvou ventilů dokáže vyvážit přímé vstřikování (v této objemové kategorii dosud neobvyklé) a zejména přeplňování výfukovým turbodmychadlem. Točivý moment vrcholí hodnotou 175 Nm, odpovídající možnostem atmosférického motoru 1,8 l, která je ale k dispozici v optimálním rozmezí 1500-3500 min-1.

Objem byste neodhadli

Základní tříválcové dvanáctistovky HTP bývají (mnohdy neprávem) terčem posměchu. Odhadujeme, že o novém čtyřválci budeme slyšet samou chválu. Je to naděje pro všechny škodovkáře, kteří nemají na špičkovou 1,8 TSI ani na levnější, ale v Octaviích přeci jen stále poměrně drahé 1,4 TSI (90 kW). S Yetim se nový motor předvedl v tom nejlepším světle, a tak hodně podobné výkony lze čekat od jeho nasazení v Octavii.

První věc, která zaujme, je nízký hluk motoru. Při volnoběhu o něm nevíte, jeho běh prozrazuje jen ručka otáčkoměru na hodnotě 800 min-1. Kultivovaný projev vás ale bude provázet v celém spektru otáček a kupodivu i pod zatížením, třeba na dálnici.

 

Druhou příjemnou charakteristikou je schopnost zrychlovat v nízkých otáčkách. Technická data, konkrétně momentové maximum (175 Nm) a rozsah otáček, při nichž je k dispozici (1500 - 3000 min-1), už leccos naznačila, ale realita je snad ještě lepší. Kdyby nám nikdo neřekl, že máme pod kapotou motor 1,2 TSI, hádali bychom spíše atmosférickou osmnáctistovku. Po turbodíře ani památky, auto v nízkých a středních rychlostech zrychluje plynule a ochotně. Na dálnici už jsou možnosti omezenější, přeci jen se 77 kW velké divadlo dělat nemůžete, ale v rámci předpisových rychlostí jde o velmi pružnou jednotku s komfortním ovládáním.

Spotřeba paliva je podle očekávání velmi závislá na stylu jízdy a vzhledem k nízké výkonové rezervě i na aktuálním zatížení a profilu trati. Hlavní úspory dosáhnete v nízkých rychlostech a zatíženích. Tam se uplatní velmi dobrá ručně řazená šestistupňová převodovka s dlouhou šestkou, přesnou kulisou a krátkými drahami v ní. Úsporná jízda konstantní rychlostí 100 km/h skončila v případě širokého a vysokého Yetiho odběrem 6,2 l/100 km, dálničních 130 km/h pak znamená odběr 8 l/100 km. Ano, to jsou hodnoty, kterých dosahuje Octavia 1,6 (75 kW), takže až se 1,2 TSI dostane právě do tohoto modelu, očekáváme snížení odečtených hodnot přibližně o litr, zejména kvůli lepší aerodynamice.

 

Absolutní hodnoty spotřeby jsou možná podobné, ale jízdní dojmy jsou o jednu až dvě motorové generace dál. Opakujeme, že s novým 1,2 TSI je radost jezdit, snadno se ovládá, ochotně zrychluje už od volnoběhu a nechává si líbit i vytáčení za 5000 min-1, kterého po pravdě není obvykle příliš potřeba. Na dálnici dosáhnete rovnováhy na rychlosti 130 km/h se zařazenou šestkou při relativně nízkých 3000 min-1, což se logicky odráží na nižším hluku od motoru a vyšším pohodlí pro posádku.

Nejmenší Škoda s víceprvkovou nápravou vzadu

Zvláštní pohled na Yetiho jako na převážně osobní auto, odhaluje taky další primát. S délkou 4,2 m jde o nejmenší Škodu, která dostala víceprvkovou zadní nápravu. Jde sice jen o jeden z faktorů, ovlivňujících celkový jízdní projev, ale jsme si celkem jisti, že s jednodušší konstrukcí by se komfort odpružení a dobré jízdní vlastnosti spojovaly těžko.

 

Ve srovnání s Yetim 4x4 je podvozek trochu méně stabilní v zatáčkách a na špatném povrchu, kde je naopak čtyřkolka mimořádně zábavná. Auto je taky o něco lehčí a těžiště je o kousek výše (v úrovni středů kol chybí hnací hřídele a spojka Haldex), ale na přední nápravě je pouze minimální hmotnost od lehkého a malého motoru. Na auto s výškou téměř 1,7 m se Yeti chová příkladně. Pomáhá k tomu propracované naladění podvozku, úctyhodná šířka (bezmála 1,8 m) a v našem případě i nadstandardní pneumatiky s rozměrem 225/50 R17.

Přímé srovnání s Octavií se stejným podvozkem ukázalo větší hravost Yetiho. Malé převisy karoserie mají zásluhu na menším momentu setrvačnosti a větší ochotě snadno a rychle zatáčet. Stabilita na dálnici ve vyšších rychlostech je logicky doménou Octavie, ale pocit ztráty kontroly v Yetim rozhodně hned tak nezažijete.

Dražší Roomster?

Rodinné využití je asi to nejlepší, co s interiérem nejslabšího Yetiho můžete udělat. Dopředu se snadno nastupuje, sedí se výše a je odsud díky vysokému prosklení kabiny dobrý výhled. Vzadu je to podobné. Potěší dobře umístěná sedadla se sedáky 390 mm nad podlahou, které dobře podpírají stehna i dospělých cestujících. Ti mají, podobně jako u Roomsteru, problém jen se šířkou jednotlivých sedáků (lavice je sestavena ze tří samostatných sedadel), které zejména objemnějším pozadím neumožňují komfortní sezení.

 

Variabilita VarioFlexu je nutností v Roomsteru, ale příjemným překvapením v Yetim. Opěradla je možno naklápět, sedadla lze jednotlivě sklápět nebo rovnou vyjmout z vozu. Vzniklý užitečný objem se blíží tomu, který nabízí Roomster. Na rozdíl od něj má Yeti dospěle široký interiér i vpředu a podstatně lepší jízdní vlastnosti bez ohledu na aktuální zatížení.

Závěr

Yeti 1,2 TSI je zajímavou alternativou k Octavii 1,6 i nejdražším provedením Roomsteru. Nový motor představuje ale především novou kvalitu jízdy pro nejprodávanější motorizace několika modelů VW Group v nižší střední třídě. Ve spotřebě paliva sice k radikálním snížením zřejmě nedojde (k dílčím ano), výhodou novinky však je tichý provoz a dostatek síly a chuti ke zrychlování už v nízkých otáčkách.

První cena vozu359.800,- (1.2 TSI/77kW, Yeti)
První cena vozu s testovanou motorizací359.800,- (1.2 TSI/77kW, Yeti)
Základní cena testovaného vozu459.800,- (1.2 TSI/77kW, Ambition)
Cena testovaného vozu vč. příplatků618.200,- (1.2 TSI/77kW, Ambition)

Plusy

 • Schopnost motoru svižně akcelerovat z nízkých otáček
 • Mimořádně kultivovaný projev motoru
 • Šestistupňová převodovka s přesnou kulisou
 • Dobré jízdní vlastnosti
 • Vnitřní prostornost
 • Výhled z vozu
 • Variabilita interiéru
 • Nízké sazby povinného ručení
Mínusy:
 • Spotřeba extrémně závislá na jízdním stylu
 • Vysoká podlaha zavazadelníku
 • Absence autorádia u prvních dvou výbav
 • Vyšší ceny lépe vybavených verzí

Vydáno: 26. 10. 2009

Autor: redakce@auto.cz (AUTO.CZ)

Zdroj: auto.cz

Aktuální nabídka: Škoda Yeti bazar