Volkswagen Golf GTI Edition 35

Hodně štěstí a zdraví přejeme opožděně Golfu GTI. Ten totiž nedávno oslavil 35 let a ve Wolfsburgu se rozhodli připomenout výročí speciální edicí.

I když nebyl prvním „hot-hatchem“ na trhu, rozhodně je tím nejznámějším. Golf GTI je prostě pojmem a výroční edice k němu tak neodmyslitelně patří. Nečekejte ale, že by se v jejím případě jednalo jen o úpravy vzhledu, které zahrnují černé lízátko na předním spoileru, číslice 35 na blatnících a na sedadlech a také hlavici voliče DSG v podobě golfového míčku.

 Automobily Volkswagen Golf GTI Edition 35
Přehledný interiér doplňuje výborný sportovní volant. Rychle řadící DSG dostalo hlavici voliče v podobě golfového míčku.

Mimo tyto „podřadnosti“ se ale dostalo také na jiný motor, Edition 35 pohání agregát 2.0 TSI EA113 naladěný na 173 kW (standardní GTI má „jen“ 155 kW). Oproti verzi R všechen točivý moment (300 Nm) putuje na kola přední nápravy. Díky přeplňování motor plynule táhne v celém rozsahu otáček, neprotestuje proti podtáčení a dobře se cítí i u červeného pole. Ostrá reakce na plyn je zaručena i poměrně krátkými převody šestistupňového DSG. Kliková hřídel se ve 130 km/h otáčí rychlostí 3250/min. Průměrná spotřeba? 9,8 l/100 km Naturalu 98, pro spořivé má VW verzi GTD.

Výkonnému motoru musí pochopitelně asistovat i vyladěný podvozek. Golf ochotně zatáčí a nedotáčivost se dostavuje jen po hrubém prošlápnutí plynu v zatáčce. Díky elektronické uzávěrce diferenciálu XDS točivý moment příliš netahá za volant a auto neztrácí při rozjezdu drahocenný čas „hrabáním“. Jen řízení by mohlo mít lepší zpětnou vazbu.

 Automobily Volkswagen Golf GTI Edition 35
Sedačky jsou pohodlné, u výroční edice nám ale chyběl tradiční károvaný vzor.

Typický hot-hatch ale přece budete také používat každý den. V tomto směru GTI boduje komfortem, adaptivní podvozek DCC sice není měkký, ale na osmnáctipalcových kolech z vás ani nevytřese duši. Problémem může být jinak výborný hluboký zvuk laděné dvojité koncovky výfuku, který je při popojíždění nízkou rychlostí ve městě lehce otravný.

Golf GTI je i po 35 letech stále plný důvodů, proč jsou ostré hatch-backy dobré. Není příliš nápadný, je komfortní, uvnitř odveze průměrnou rodinu na průměrnou dovolenou a přitom vrchovatě rozdává radost z jízdy. Pokud se u konfigurátoru neodvážete, vejdete se s cenou pohodlně do 900 000 Kč. Výkonnější 199kW Golf R stojí v „základu“ s DSG okolo jednoho milionu korun, s GTI Edition 35 ušetříte a užijete si více zábavy. Volba je jasná.

Cena

Golf GTI Edition 35: 796 000 Kč
Testovaný vůz: 899 900 Kč

 Automobily Volkswagen Golf GTI Edition 35
Pokud chcete maximum, musíte 2.0 TSI dopřát Natural 98.


Vydáno: 12. 08. 2012

Autor: Martin Přibyl (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Volkswagen Golf bazar