Volkswagen Transporter Rockton: Horský strážce

VW začal nedávno i u nás nabízet novou verzi užitkového transporteru. Pod názvem Rockton se skrývá zvýšená dodávka se čtyřkolkou a ochrannými kryty.

Na tento vůz jsem se docela těšil, protože mi připadal zajímavý zejména pro majitele horských chat – podvozek je zvýšený o 30 mm, nechybí propracovaná čtyřkolka 4Motion nebo ochranné kryty proti poškození důležitých částí, jako je motor nebo diferenciál. Pod kapotou můžete mít dva motory TDI, my jsme testovali ten slabší (140 k proti 180 k).

Už po prvních kilometrech jsem trochu zklamaný – ani ne tak převodovkou, která má hodně krátké dráhy do terénu, ale spíše kvůli dynamice samotného motoru. Rockton s řidičem váží 2,4 tuny a na to nestačí ani 340 Nm točivého momentu. Vůz nezrychluje, nejde s ním bezpečně předjíždět a spotřeba neustále leze za hranici 8,5 l/100 km. Pevně věřím, že 180koňový motor z něj udělá úplně jiné auto. Slabší je také pocit z nepřesného řízení nebo nízká ochota měnit směr, ale to jsem u dodávek připraven odpustit. Ale dynamika, která postačí při jízdě sněhem či bahnem, na silnici nestačí. Jízdní vlastnosti jsou slabší stránkou vozu. Příjemná je úroveň komfortu odpružení, horší je to se sklony k nedotáčivosti a prací s volantem. Celkově není příliš zábavné ani příjemné s vozem cestovat, což je smutné.

Do terénu odvezete mnoho, tedy pokud odšroubujete sedadla.


Dalším překvapením byl pohled do ceníku, který dokazuje, že u VW hodně věří na sílu značky Transporter. Testovaný model se dostal přes hranici 1,3 mil. Kč, což je opravdu hodně. Je pravda, že rockton je sedmimístný a má čtyřkolku, ale stále je to spíše užitková dodávka a ne luxusní všestranný společník. Navíc vás čekají příplatky za různé, relativně běžné komfortní prvky, mezi které patří například rádio.

Například konkurenční Mercedes Viano 4Matic je zvýšený dokonce o 70 mm a se silnějším motorem má lepší výbavu a výrazně nižší cenu. Co dodat? Možná kdyby vůz nebyl tak zbytečně drahý, nabízel se pouze se silným motorem a byl trochu luxusněji vybaven, dával by smysl.

Rockton je transporter určený do terénu, jehož schopnosti dále rozšiřují verze Expedition (16

Vydáno: 13. 10. 2013

Autor: František Vahala, foto Ondřej Kroutil (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Volkswagen Transporter bazar