Volkswagen Up v New Yorku: GO!

Dopravní chaos v Big Apple, jak se říká New Yorku, je legendární. Mohlo by se zdát, že je to ve skutečnosti skvělý terén pro malé auto. Udělali jsme malý zkušební výlet s VW Up po Manhattanu.

Silnice tu mohou být přeplněné a nalezení parkovacího místa se může rovnat zázraku, ale Justine při pohledu na červený VW Up krčí nos: "To auto je příliš malé. New York je machoměsto a proto sem potřebujete macho auto." Portoričanka žijící v New Yorku sleduje náš malý automobil s unaveným úsměvem na rtech. Sama používá velké SUV a je zosobněním všech předsudků, které jsou typické pro starý svět. Přitom Meatpacking District na jihozápadním Manhattanu působí téměř evropským dojmem. Je to stará průmyslová čtvrť s cihlovými budovami, množstvím kaváren a obchodů. Při pohledu na velikost porce v restauraci jsme si uvědomili, že zde se řídí mottem "Bigger is better".

 Události Volkswagen Up v New Yorku
Model Up není v USA nabízen, to bylo příčinou naší výjimečnosti.

Dolní hranicí se pro Američany stal kompaktní automobil. Proto Volkswagen v USA nabízí jako nejmenší modely golf a jettu. Ve Wolfsburgu si spočítali, že model Polo by byl dlouhodobě neschopný života, o nejmenším VW Up ani nemluvě. Přitom miniautomobily obvykle bodují hlavně v metropolích. Kdo si to myslí, asi nezná "Amíky". V každodenní automobilové realitě jsou malá auta v New Yorku vzácností.

Navíc působí ulice velkoměsta pro všechna ta SUV ve srovnání s mrakodrapy silně poddimenzovaným dojmem. Obzvlášť výrazně jsme pocítili disproporce mezi rozměrnými automobily a úzkými jízdními pruhy v Hollandově tunelu, jehož dva tubusy spojují jihozápadní Manhattan se čtvrtí Jersey City. Během dopravní špičky jedou na přibližně šest metrů široké cestě ležící 29 metrů pod řekou Hudson dva nekonečné pruhy automobilů. Mezi stěnami tunelu pokrytými kachlíky to také není nic pro lidi trpící klaustrofobickými pocity. Horké chvilky zažíváte, hlavně když řidič ve voze před vámi píše za jízdy SMS zprávu a se svým SUV se dostane tak blízko ke zdi, až začnou odletovat jiskry.

 Události Volkswagen Up v New Yorku
Za oceánem převládá názor, že v miniautomobilu jste nutně namačkaní jako sardinky a jeho vzhled nemůže být stylový.

Ve městě samotném již máte uvolněnější pocit, pokud zrovna jedete. Téměř na konci každého bloku brzdí semafory provoz takovým způsobem, že s vámi chodci bez problému drží krok. Takže zatímco VW Up může bodovat díky svým malým rozměrům alespoň při hledání vhodného parkovacího místa, zmíněné podmínky provozu v Big Apple mu dělají čáru přes rozpočet. Parkování na chodníku je většinou zakázáno a newyorští policisté jsou známí tím, že každý přestupek nemilosrdně pokutují. Parkovací domy nemají pro maličká auta žádné slevy. Ani na těch parkovištích, kde jednotlivá auta musejí parkovat zruční zaměstnanci ve stylu počítačové hry Tetris. Proč by také měli? Zákazník nemá téměř žádnou jinou možnost, pokud se po městě pohybuje automobilem.

Výlet do města si tak při vědomí útraty dvanácti dolarů za mýtné v tunelu a nákladů na parkování kolem 50$ za den rychle rozmyslíte. Přesto nebyl VW Up pouze terčem posměchu. Kupodivu to byli hlavně muži, kdo si trpaslíka před obchodem Applu prohlíželi. "Vlastně by to bylo ideální pro dojíždění. Víc prostoru asi člověk nepotřebuje," říká fanoušek VW Henry. "Pro mě by to ale bylo příliš malé."

 Události Volkswagen Up v New Yorku
Do doby, než budou mít v New Yorku malá auta šanci, uplyne v řece Hudson ještě mnoho vody.


Vydáno: 16. 03. 2013

Autor: René Olma (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Volkswagen Up! bazar