Volvo S80 T6 Summum

Právníci si musí kromě umění kličkovat i udržovat potřebný odstup. Je v tomto směru Volvo S80 T6 vhodnou volbou?

V kabině je i při rychlé jízdě po dálnici klid jako v soudní síni, sedadla ale spíše než lavici obžalovaných připomínají měkce polštářovaná křesla věhlasných právnických kanceláří.

Typické auto právníků, architektů a všech těch, kteří chtějí svoji nezávislost prezentovat i prostřednictvím „neutrální“ švédské značky, přijíždí v aktualizované podobě. Model S80 dostal novou palubní desku, jejíž dominantou je společně s rozměrnější a zaoblenější „plovoucí“ středovou konzolou na palubní desce druhá kaplička ukrývající obrazovku palubního infosystému Sensus. Ta nahrazuje výsuvný displej předchozí verze. Negativní sklon zůstal, a protože je displej blíže, je třeba si na toto řešení déle zvykat. Čitelnost je ale výborná, stejně jako komunikace v češtině.

 Automobily Volvo S80 T6 Summum
Palubní deska je nyní mohutnější. Vyšší verze mají 7palcový displej.

Revizí prošla nabídka motorů. Po vypuštění prestižního motoru 4.4 V8 je nejvýkonnějším zástupcem této řady přeplňovaný šestiválec 3,2 l, který dokáže servírovat svých 224 kW a 440 Nm vehementně, ale prostřednictvím jemně přeřazující samočinné převodovky velmi kultivovaně. Standardně dodávaný systém pohonu všech kol zlepšuje trakci a eliminuje typickou nedotáčivost těchto švédských vozů.

Tomu však odpovídá vyšší spotřeba, kterou ale vysoké právnické sazby bezpochyby snadno pokryjí. My jsme průměrně jezdili za 12 l/100 km. Pneumatiky Pirelli P Zero Rosso rozměru 240/40 ZR 18 zlepšují agilitu švédského sedanu, ale na nerovnostech přece jen ukazují své komfortní limity. Ti, kdo si volva kupují právě kvůli komfortu, by možná měli sáhnout po jiné verzi.

 Automobily Volvo S80 T6 Summum
Kuže Toscana přijde sice na 40 200 Kč, interiéru ale dává šmrnc.

Právníci se musí spokojit s kličkami mezi paragrafy, model S80 je i ve své nejvýkonnější podobě stavěný především pro rychlé dálniční přesuny, kde přijdou vhod noví elektroničtí pomocníci. Systém City Safety zamezí drobným městským „ťukancům“ a výborným pomocníkem roztržitých řidičů je i nově dodávaný adaptivní tempomat, který dokáže vůz zcela zastavit a po rozjetí kolony ho opět uvést do pohybu. V praxi ale ne pokaždé. Po prošlápnutí plynového pedálu se ale opět dokáže „chytit“ a vést volvo podle nastavených parametrů.

Kdo zatouží po Volvu S80 T6, ten se odsuzuje k zaplacení minimálně 1 425 900 Kč. A z toho ho nevyseká ani ten nejlepší právník.

 Automobily Volvo S80 T6 Summum
I verze T6 působí decentně, potenciál dávají najevo jen dvě koncovky výfuku.


Vydáno: 09. 01. 2012

Autor: Vladimír Löbl (Motor-Presse Bohemia)

Zdroj: autopruvodce.cz

Aktuální nabídka: Volvo S80 bazar