VW Touareg 4,2 TDI V8 - Osm stačí. Bohatě.

Ještě nedávno nakupovali zájemci o extrémně silný Touareg hlavně desetiválce a dvanáctiválce. Dnes je skoro vše jinak. Nová špičková motorizace má vzadu nápis V8 TDI a přece předvádí víc než ikonické vrcholy v prvním vydání.

Tlak veřejného mínění, ani světová krize nezmenšuje poptávku po velkých SUV natolik, aby jejich výrobci přestali pracovat na nových generacích. Lidé stále chtějí pocit bezpečí, výhled z výšky na okolní provoz, nebo jistotu, že se v zimě dostanou vždy až ke sjezdovce. Automobilky stále cítí příležitost, jak prodat hodně drahá auta, velkému počtu zákazníků. Přesto se v myšlení všichni účastníci tohoto byznysu posunují kupředu.

Ekologické aktivisty má o odpovědnosti (automobilky, nebo majitele) k životnímu prostředí přesvědčovat hybridní pohon, běžné zákazníky zase výrazně nižší spotřeba naftových motorů. Takový formát modelové řady velkých SUV již dnes využívá BMW, Mercedes-Benz, Porsche i Volkswagen, a další se co nevidět přidají.

Nový Touareg plní ekologický požadavek doby beze zbytku, ale současně dokáže zákazníkům dát vše, kvůli čemu se stala první generace tak populární.

Civilní (design)

Jen málokdo od nového Touarega čekal něco jiného, než evoluci tvarů předchůdce. A tak se taky stalo. Volkswagen se drží zavedených postupů, a když má něco úspěch, zpravidla se to příliš radikálně nemění. Nový model připomíná v základních rysech svého předchůdce, ale je - trochu překvapivě, v některých detailech - poněkud méně drsný, než bychom od vozu této kategorie čekali.

Designéři zapracovali na relativizování rozměrů auta. Na fotografiích a vlastně i ve skutečnosti nevypadá tak velké, jak je. Svou roli v tom hrají pro osmiválec standardně dodávaná 18palcová kola, která v našem případě vystřídal rozměr dvacetipalcový, dále nižší stavba karoserie a kompaktnější prosklení kabiny. Třetí boční okno je teď výrazně menší, C-sloupek mohutnější a zadní sklo není tak kolmé jako dřív.


 

Vpředu nesmí chybět diodová denní světla. Odlišení od konkurence je v nočním designu klíčovým požadavkem, ale množství aftermarketových diodových sad dnes unikátnost tohoto prvku aktivní bezpečnosti poněkud devalvuje. Nový Touareg bude o své místo pod sluncem bojovat diodovými účky. Vzadu čtveřici seříznutých kružnic vystřídaly složitější diodové prvky, které se objevují i v dalších modelech značky.

Prémiový (interiér)

Ze všech pokusů Volkswagenu soupeřit s prémiovými modely byl Touareg ten nejúspěšnější. Vedle pestré a do značné míry unikátní nabídky motorů, oceňovali zákazníci zejména luxus v interiéru. V tomto ohledu se nová generace posunuje o velký kus dopředu.

Řidič a spolujezdec jsou privilegovanými členy posádky. Jejich vyhřívaná a ventilovaná sedadla - nebo spíše křesla - mají nadstandardní rozměry, čalounění měkkou perforovanou kůží a velkorysé seřizovací rozsahy. Tvarování sedadel sice dopřává tělům elektricky nastavitelnou oporu v zatáčkách, ale evidentním cílem ergonomů bylo pokrytí širokého spektra různě rostlých řidičů a poskytnutí maximální míry pohodlí.

Prostorové poměry jsou srovnatelné s příbuzným interiérem Porsche Cayenne, technickou příbuznost ale na pohled vůbec nic nenaznačuje. Zatímco Cayenne se i v interiéru tváří jako sportovně pojaté SUV, které chce posádku nadchnout technickou dokonalostí (množstvím tlačítek a ovladačů), Touareg hraje na jednodušší notu přehlednosti a snadného ovládání.


 

Ze šesti kruhových ukazatelů, kterými se pyšnil na přístrojovém štítu první Touareg, zbyly ve druhé generaci klasické čtyři. Mezi nimi je ale velkoplošný multifunkční displej s dobře čitelnou grafikou, na němž se občas zobrazuje až příliš velké množství údajů současně.

Touareg se i tentokrát obešel bez otočného ovladače palubního informačního systému, který nahrazují klasické tlačítkové ovladače na ramenech volantu. Jimi se lze jednoduše pohybovat v pěti samostatných nabídkách (navigace, audio, telefon, vozidlo, asistenční systémy) a nastavovat skrze volant cokoli je libo...

Uprostřed přístrojové desky je velká dotyková obrazovka navigace a audiosystému s opravdu velkými a snadno čitelnými ikonami a popisky. Uvnitř je mj. 60 GB pevný disk, který uchovává navigační data a uloženou hudbu. Obrazovka umí ukázat kompas, nadmořskou výšku nebo aktuální polohu natočení kol, což se může hodit při manévrování v terénu, podobně jako obraz aktuální situace z ptačí perspektivy (Area View), sestavený ze záběhů několika širokoúhlých kamer na vozidle.

Za voličem automatické převodovky je ovládací centrum podvozku. Zde lze automobilu levým otočným ovladačem jednoduše naznačit, zda se hodláte pohybovat v terénu nebo na silnici a elektronika pak změní nastavení parametrů klíčových pro jízdu (body řazení převodovky, asistent pro sjíždění kopců, elektronické systémy ABS, ASR, ESP).

Pravý otočný ovladač určuje aktuální světlou výšku vzduchového podvozku. Ta se může pohybovat od 160 mm (nakládací poloha) až po 300 mm (zvýšená terénní poloha). Uprostřed je rolovací ovladač adaptivních tlumičů s polohami Comfort, Normal, Sport.

Cestující na zadních místech mají jen o málo méně místa, než ti vpředu. Nad sedáky je celých 1000 mm ke stropu (vpředu 1050 mm), ale sedí se jen 340 mm nad podlahou, takže sedák nepodpírá stehna dospělých příliš efektivně. Opěradla s měnitelným sklonem jsou 690 mm vysoká, lavici lze posunovat v podélném rozsahu 160 mm. Vnitřní šířka ve výši loktů 1570 mm vpředu a 1530 mm vzadu odpovídá kategorii velkých SUV. I když by to šířka interiéru bez problému dovolovala, vysoký tunel na podlaze a zřetelné tvarování zadní lavice naznačují, že pohodlí ve druhé řadě najdou jen dva cestující.

Silný (motor)

Místo desetiválcového TDI, které prvního Touarega vyneslo mezi tradiční prémiová SUV, zaujal ve druhé generaci vidlicový osmiválec s technikou vstřikování common-rail. Poprvé jsme se s ním setkali teprve nedávno v nové luxusní limuzíně značky http://magazin.auto.cz/testy/test-audi-a8-4-2-tdi-quattro-manazerske-haute-couture.html Audi, a tak není divu, že své kvality snadno potvrdil i v tomto Volkswagenu.

Na desetiválcové soustrojí v evolučním provedení (258 kW, 850 Nm) sice osmiválec v novém Touaregu mírně ztrácí (250 kW, 800 Nm), ale decentní handicap s přehledem vyvažuje osmistupňový automat a o 300 kg (!) nižší hmotnost.

V autě je i za volnoběhu stoický klid, po vibracích ani památky, natož po naftovém klepání. Tlumicích materiálů je v mohutné přídi více než dost a samotné uložení motoru v karoserii byl jistě projekt pro jeden z nejschopnějších týmů ve Wolfsburgu. Tichý provoz za všech okolností je jedním z nejsilnějších důvodů, proč platit tučnou sumu za silný naftový osmiválec.


 

Přesvědčivost 800 Nm, které jsou k dispozici už v 1750 min-1, se jen těžko popisuje. Snad ještě zajímavější je ale to, jak si s tímto přívalem hnací síly dokáže poradit automat. Rozjezd je dokonale plynulý, ale když rychle sešlápnete správný pedál, tak i mimořádně rázný. Osmistupňová převodovka řadí v drtivé většině jízdních režimů velmi brzy s vědomím toho, že momentové maximum se nabízí mezi 1750 a 2750 min-1. Jenže i k jízdě na hranici českých limitů vám bohatě stačí menší než maximální síla, a tak například ve 130 km/h odečtete na otáčkoměru jen 1700 min-1.

Pokud za sebou hodláte tahat koně, auta, letadlo nebo loď, tento Touareg je dokonale připraven. Jeho elektricky výklopné tažné zařízení (standard pro V8 TDI) zvládne brzděný přívěs s hmotností 3500 kg!

Všechna čtyři kola jsou v osmiválcové motorizaci poháněna vždy přes silniční uspořádání pohonu všech kol s mezinápravovým diferenciálem TorSen. Schopnější čtyřkolka do drsnějšího terénu je vyhrazena naftovému šestiválci.

Automobilka slibuje kombinovanou spotřebu našeho osmiválce 9,1 l/100 km, ale všichni dobře víme, jak to u velkoobjemových jednotek s rozdílem mezi laboratorním a skutečným odběrem bývá.

My jsme přesto bez větších problémů a odříkání běžně jezdili za 12 l/100 km, avšak když se necháte vést dálnicí se zapnutým adaptivním tempomatem nastaveným na 130 km/h, klesne odběr na sympatických 10,5 l/100 km. Extrémně opatrná jízda s rozumným rychlostním průměrem 80 km/h ale může skončit s až podezřele znějícím odběrem 7 l/100 km.

Komfortní (jízda)

Druhá generace volkswagenova velkého SUV se drží lichoběžníkových náprav, které jsou standardně odpruženy ocelovými pružinami a za příplatek vzduchovým odpružením s adaptivními tlumiči. Horní ramena jsou vždy vyrobena ze slitin hliníku, spodní jsou ocelová. Podvozek patří k těm konstrukčním celkům, na nichž se ušetřilo nejvíce hmotnosti. To vše má jediný výsledek: vyvážené jízdní vlastnosti, navzdory děsivé pohotovostní hmotnosti 2222 kg.

Naše specifikace, pro kterou je vzduchové odpružení standardem, dokáže být příjemně komfortním, ale vzápětí takřka sportovně střiženým SUV. Ona sportovnost je pochopitelně dost relativní pojem, a to dokonce i v rámci kategorie SUV. Porsche Cayenne i BMW X5 totiž předvádějí velmi podobné a zřejmě i lepší chování v extrémní situaci a určitě se méně naklánějí. Volkswagen je v rámci špičkových naftových motorizací o něco více nedotáčitý, což ale vysvětluje poměrně těžký osmiválec, jaký do konkurenčního BMW vůbec nepořídíte.

Kouzlo Touarega spočívá v rychlosti, kterou vám auto dovoluje při zachování špičkového jízdního pohodlí. Pohlcování nerovností snese nejpřísnější měřítka, navzdory příplatkovým 20palcovým kolům, která představují úctyhodnou neodpruženou hmotu. Vláda nad autem přitom zůstává za každé situace s jistotou v rukách řidiče. Řízení má příjemné nastavení, je přiměřeně tuhé a volant je s ohledem na velikost auta relativně malý (375 mm), což svádí k využívání možností podvozku na okreskách.

Standardní dvouzónovou elektronicky regulovanou klimatizaci můžete vyměnit s příplatkem 19.700,-Kč za čtyřzónové řešení. S novou generací se rozšířilo množství asistenčních systémů, které usnadňují řidiči jízdu. Mimo již zmíněného pohledu na parkovací situaci z ptačí perspektivy je na přání dodáván asistent pro jízdu v jízdním pruhu, varovný systém hlídající vozidla v mrtvých úhlech, nebo adaptivní tempomat s regulací rychlosti až do zastavení, kombinovaný s přednárazovým varovným systémem.

Když si budeme už příliš vymýšlet tak zjistíme, že ke komfortní dokonalosti chybí už jen masážní funkce v sedadlech...

Dost dobrý (Touareg)

Nový Touareg je dobrý. Přesněji řečeno velmi dobrý. Je to ale důvod k tomu, aby byla cenovka výše než u konkurenčního BMW X5 nebo Mercedesu ML?

V případě BMW je odpověď jednoduchá. Je to zvláštní a poměrně výjimečné, ale mnichovští motoráři srovnatelně výkonný turbodiesel nabídnout neumí, protože špičkový šestiválec xDrive40d (225 kW, 600 Nm) je půl třídy za V8 TDI. A co Mercedes-Benz? Jeho ML 450 CDI je taky osmiválec, ale 225 kW a 700 Nm a k tomu jen sedmistupňová převodovka nechávají Volkswagen klidný. Při posuzování adekvátnosti ceny 1.843.900,-Kč je třeba brát v úvahu taky celkem bohatou výbavu.

V Bratislavě můžou být klidní, práce na zakázkách pro Volkswagen bude dost.


 

Plusy

 • Výkonný motor s tichým během
 • Špičková izolace interiéru od motoru i dalších zdrojů hluku za jízdy
 • Rychle a komfortně řadicí převodovka
 • Jízdní pohodlí srovnatelné s luxusními sedany
 • Spolehlivý přenos hnací síly na vozovku
 • Relativně nízká spotřeba
 • Přehledná přístrojová deska, snadné ovládání palubních informačních systémů
 • Luxusní atmosféra v interiéru

Minusy

 • Vyšší cena
 • Vysoká pohotovostní hmotnost
 • Mírně větší náklony a nedotáčivost než u BMW a Porsche
První cena vozu1.227.900,- (3,0 TDI V6, 176 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací1.843.900,- (4,2 TDI V8, 250 kW)
Základní cena testovaného vozu1.843.900,- (4,2 TDI V8, 250 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků2.199.100,- (4,2 TDI V8, 250 kW)

Vydáno: 21. 06. 2010

Autor: redakce@auto.cz (AUTO.CZ)

Zdroj: auto.cz

Aktuální nabídka: Volkswagen Touareg bazar