Vybíráme SUV

SUV neboli sportovně užitková vozidla patří k velmi vyhledávaným modelům. Pro své mnohé výhody jsou velmi oblíbená. Podívejme se na informace, které vám mohou být při výběru užitečné.

Na co bychom měli myslet před výběrem?

Odpovězte si nejprve na jednoduchou otázku: Proč potřebuji SUV? To je ostatně otázka, která je užitečná při výběru jakéhokoli typu vozu. Odpovězte si také na další otázky, které jsou stejně jednoduché. Ptejte se: Jak často budu jezdit? V jakém prostředí, terénu budu auto používat? K jakému účelu bude převážně sloužit? Položte si také otázky typu: Jaký jsem řidič? Zvládnu v pohodě větší vůz? Nejedná se o žádné převratné myšlenky, ale ve finále vám pomohou při výběru vozu takzvaně nesáhnout vedle.

Co patří k výhodám a nevýhodám?

Nedá se obecně říct, že by SUV měla nějakou nevýhodu. Jedná se o specifický vůz, který byl vyvinut proto, aby řešil problémy a požadavky značné skupiny uživatelů, a proto jeho odlišnosti, dejme tomu od běžného hatchbacku, nejsou nevýhody, ale odpovědi na problémy. Pokud tedy chcete, tak mezi výhody patří atraktivní vzhled, pohon všech kol, pohodlí a praktičnost díky velkému vnitřnímu prostoru. SUV jsou také vyhledávaná pro svou bezpečnost. Někdo by mezi nevýhody zařadil větší naklánění v zatáčkách, a tím pádem náročnější ovládání vozu. Automobilky ale nyní ladí podvozky tak, aby SUV poskytovala optimální schopnosti hlavně na běžných silnicích. Někdo by za nevýhodu považoval i obtížnější parkování, ale to je spíš individuální záležitost. Mnoho SUV je dnes navíc vybaveno tzv. couvací kamerou, díky které máte dokonalý přehled o tom co se děje za vaším zadním nárazníkem.

Máme se bát spotřeby?

Rozhodně se nebojte. Nemůžete pochopitelně u vozů někdy bezmála dvoutunových očekávat stejnou spotřebu jako u Fabie 1,2. U SUV, která jsou nyní na trhu k dispozici, včetně ojetých aut, je spotřeba v přijatelných mezích. Je o něco vyšší než u malých vozů, zato vám však auto nabízí výhody, které vám běžný vůz zkrátka nemůže poskytnout. Viz otázka na výhody vozů SUV. Abych uvedl konkrétní čísla, tak například BMW X3 si v kombinovaném provozu reálně vezme mezi 6 a 8 litry nafty na 100 kilometrů, což je velmi slušná hodnota na čtyřkolku s hmotností 1800 kilogramů. Dalším příkladem může být velmi oblíbené Volvo X90 2.4D se spotřebou mezi 8 a 9 litry na 100 kilometrů u dvoutunového vozu.

Jakou motorizaci vybrat?

Nejjednodušší je, když se podíváte, jakou motorizaci mají nejprodávanější vozy. Jsou to osvědčené modely a uvidíte, že nejčastěji narazíte na dieselové motory 2.0 až 2.4, které v SUV dobře slouží. Těm, kteří najezdí málo kilometrů, jistě dobrou službu odvedou i menší benzínové motory. Dobrým vodítkem vám budou odborné recenze, díky kterým se dozvíte vše, co potřebujete pro bezpečný výběr toho správného vozu přesně pro vás. Velké množství recenzí najdete přímo u konkrétního inzerátu v záložce recenze. Vyplatí se koupit ojetý vůz?

Zájem o ojetiny s pohonem všech kol letos v meziročním srovnání prudce roste a není se čemu divit – jejich ceny dosud nikdy nebyly příznivější. Výhody pohonu 4x4 se tak stávají dostupnými pro široké spektrum uživatelů. V nejpoptávanější cenové kategorii do 300 tisíc lze vybírat ze stále většího počtu SUV či offroadů. Velké autobazary navíc nyní nabízejí řadu nadstandardních záruk, které pomáhají minimalizovat riziko pozdějších problémů a investic do neočekávaných oprav. Koupě ojetiny se tak stává stále lákavější i pro ty zákazníky, kteří dosud vždy upřednostňovali pořízení nového vozu.

Jaké modely můžete doporučit?

Například v cenové relaci do 400 tisíc Kč se mi jako výborná volba jeví BMW X5, které svou velikostí, úrovní zpracování a jízdními vlastnostmi představuje hodně muziky za relativně (při zohlednění pořizovací ceny nového vozu) málo peněz. Navíc náhradní díly jsou dobře dostupné i v druhovýrobě a za běžnou údržbou už dnes díky rozšířenosti a relativní jednoduchosti tohoto modelu není třeba jezdit do drahého autorizovaného servisu. Velké oblibě se dnes těší korejská SUV do pěti let stáří, jako např. Kia Sportage či Hyundai Santa Fe druhé generace (tj. od roku 2006). Nesmím samozřejmě opomenout již zmiňované oblíbené Volvo X90, charakteristické velice kvalitním zpracováním.

Na otázky portálu Sauto.cz odpovídal odborník z AAA AUTO Ondřej Jícha.

Vybrat vhodné nabídky

Vydáno: 18. 02. 2014

Autor: Sauto.cz

Aktuální nabídka: Volvo XC90 bazar