Vybíráme užitkový vůz

Jak správně vybrat ideální užitkový vůz přesně pro své potřeby? Na co byste při výběru rozhodně neměli zapomenout? Podívejte se na praktické tipy, které se vám budou při nákupu hodit.

Jak vybrat správný užitkový vůz?

Začněte tím, že si dáte dohromady všechny požadavky, jaké na vůz máte, ale i okolnosti, za jakých ho budete užívat. Hlavní je správně určit, co bude vozidlo přepravovat. Je pochopitelně rozdíl, jestli vozíte písek, nebo  krabice. Vezměte také v potaz vzdálenost, kterou bude auto obvykle jezdit, počet lidí, které bude přepravovat. Když budete přepravovat na velké vzdálenosti lehký náklad, jako jsou například krabice s botami, potřebujete auto, které bude mít velkou kapacitu. Rozhodně nesmíte zapomenout jasně definovat prostředí, kde bude auto nejčastěji provozováno – zdali město, nebo dálnice. Když si dáte všechny své požadavky dohromady a určíte si rozpočet, je čas obrátit se na odborníky, kteří vám pomůžou vybrat správný vůz.

Co patří k hlavním výhodám a nevýhodám?

Výhodou každého užitkového vozu je návratnost investice. Užitkové auto si pořizujete kvůli vašim plánům a chcete, aby vám pomohlo realizovat vaše sny. Když si vyberete správný vůz, bude pro vás hračka svých cílů dosáhnout.

K nevýhodám patří především nutnost, stejně jako u všech ostatních vozidel, udržovat vozidlo ve správné kondici. Bohužel dochází k případům, kdy majitelé svého pomocníka v práci nadměrně zatěžují, a tím náklady na údržbu neúměrně rostou. I když nazývat to nevýhodou není úplně přesné. Při správném a adekvátním přístupu není výjimkou, že užitková vozidla najezdí stovky tisíc kilometrů a jejich životnost výrazně překročí životnost osobních vozů. Tím se pak z vašeho auta stává velmi výhodná investice.

Je vhodnější krytá ložná plocha, nebo stačí valník?

Při výběru vhodné nástavby na vozidlo je pochopitelně nejdůležitější znát účel použití. Obecně platí, že vozy s odkrytou korbou mají výrazně vyšší nosnost než jejich zakryté alternativy. Pokud se jedná o ochranu převáženého nákladu, tak o výhodách zakrytí samozřejmě není diskuze.

Jaká výbava se vyplatí, popř. co je nezbytné?

Podle určení vozidla je nutné zaměřit se na užitnou hodnotu. Prvky výbavy, jako panty s možností otevření až na 270 stupňů, centrální zamykání, křídlové dveře, jsou jasnou volbou. Neméně důležitá je nejen bezpečnost – ABS, ESP, airbag, ale i komfort – klima, odpružená sedačka řidiče, el. okna. Všechny tyto prvky hrají při výběru svou roli a nemělo by se na žádný z nich zapomínat.

Máme vybírat benzinový, nebo naftový motor?

U výběru motorizací je naprosto jasnou volbou nafta. Vzhledem k určení užitkových vozidel je jasné, že ekonomická stránka provozu je až na prvním místě, a tomuto hledisku dieselové agregáty vyhovují jednoznačně nejlépe. Vzhledem k pracovní stavbě motoru je i jeho údržba nenáročná – např. většina užívaných motorů má bezúdržbové řetězové rozvody.

Na otázky portálu Sauto.cz odpovídal odborník z AAA AUTO Ondřej Jícha.

Zobrazit nabídku užitkových vozů

Vydáno: 02. 02. 2014

Aktuální nabídka: Volkswagen Transporter bazar